Cinsel istismar mağduru çocuk olgularda kriter bazlı ifade analizi'ne medikolegal yaklaşım
Medicolegal approach of the criteria-based content analysis in child sexual abused cases
  1. Tez No: 800711
  2. Yazar: CEREN YILDIZ KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çocuğun cinsel istismarı olgularında, çoğunda cinsel istismarı gösterir fiziksel bulgu saptanamadığı durumlarda elimizdeki tek kanıt çocuğun ifadesidir. Çocuğun ifadesinin güvenilirliğini göstermeyi amaçlayan yöntemlerden biri de İfade Geçerlilik Analizidir. Çalışmamızda; cinsel istismara uğradığı iddiası edilen çocukların alınan öykülerine, İfade Geçerlilik Analizinin ana taşı olan Kriter Bazlı İfade Analizinin uygulanabilir olup olmadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda örneklememizi; cinsel istismara uğradığı iddiası ile adli makamlar tarafından Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı polikliniğine 15.01.2022-30.10.2022 tarihleri arasında gönderilen 111 çocuk oluşturmaktadır. Prospektif ve kesitsel olan çalışmamızda, çocukların alınan öyküleri Kriter Bazlı İfade Analizi ile değerlendirme sonuçları, çocukların adli tıbbi ve adli psikiyatrik muayene bulguları ile karşılaştırıldı. Çalışmamızda; fizik muayene, anogenital muayene, laboratuvar tetkiklerinde bulgu olmaksızın Kriter Bazlı İfade Analizinin adli psikiyatrik muayene bulguları ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisi olduğu, her iki cinsiyette, 7 yaş ve üzeri tüm çocuklarda yüksek doğruluk ve özgüllükle kullanılabilir olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In cases of child sexual abuse, the only evidence we have is the child's statement in cases where most of the physical evidences indicative of sexual abuse cannot be detected. Statement Validity Analysis is one of the methods aimed at demonstrating the reliability of the child's statement. In our study; It is aimed to determine whether Criterion-Based Content Analysis, which is the cornerstone of Statement Validity Analysis, is applicable to the stories taken from children who are alleged to have been sexually abused. Our sampling in our study; consists of 111 children who were sent to Mersin University Medical Faculty Hospital Forensic Medicine Department polyclinic between 15.01.2022 and 30.10.2022 by the judicial authorities with the allegation that they were sexually abused. In our prospective and cross-sectional study, the evaluation results of the children's histories with Criterion-Based Content Analysis were compared with the children's forensic medical and forensic psychiatric examination findings. In our study; It was concluded that Criterion-Based Content Analysis has a statistically significant relationship with forensic psychiatric examination findings without findings in physical examination, anogenital examination, laboratory tests, and it can be used with high accuracy and specificity in all children aged 7 years and above, in both genders.