Park Sağlık Ocağı Bölgesinde 0-24 ay arası çocuklarda aşılama yaygınlığının değerlendirilmesi ve aşılamayı etkileyen etmenlerin belirlenmesi
Assessment to determine how widespread the vaccinated children of age 0-24 months are in the Park Health Center region and finding out the factors that effect getting vaccinated
  1. Tez No: 80072
  2. Yazar: AYSEL KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Park Sağlık Ocağı Bölgesinde 0 - 24 Ay Arası Çocuklarda Aşılanma Yaygınlığının Değerlendirilmesi ve Aşılamayı Etkileyen Etmenlerin Belirlenmesi. Temel sağlık hizmetleri kapsamında Ana Çocuk Sağlığı hizmetlerinin dengeli ve yeterli düzeyde sunulması çocuklarda bağışıklama oranlarını artıracaktır. Bu araştırmada Park Sağlık Ocağı Bölgesindel997 yılında 0-24 ay arası çocuklarda tam aşılı çocuk oranını saptamak ve Ankara İl Sağlık Müdürlüğünün sonuçlan ile karşılaştırmak, aşı uygulamalarından sonra görülen yan etkileri, çocukların aşılanmama nedenlerini, aşılamada hemşirelerin etkisini ve aşılamayı etkileyen etmenleri saptamak amaçlanmıştır. Araştırma Ankara Park Sağlık Ocağı bölgesinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 01.01.1995 ile 31.09.1997 tarihleri arasında doğan 0- 24 ay arası 554 çocuk oluşturmuştur. Çocukların aşılarla ilgili verilerinin toplanması için bir anket formu geliştirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde khi-kare testi kullanılmıştır. Değerlendirme sonuçlarına göre Park Sağlık Ocağı bölgesinde 0 - 24 ay arası çocuklarda tam aşılı çocuk oranının % 42.4 olduğu, % 56.9'nun aşılarının devam etmekte olduğu, % 0.7'sinin hiç aşı yapılmamış ve yaran bırakılmış olduğu saptanmıştır. Çocuklara uygulanan tüm aşı dozlarının % 43.3 'ünde reaksiyon ortaya çıkmıştır. Tüm aşı dozları arasında gelişen reaksiyonlara karşı ateş düşürücü veren ailelerin oranı % 38.8'dir. Çocukların aşılanmasını aileye % 75.3 oranında hemşirelerin, % 14.4 oranında hekimin söylediği bulunmuştur. Aşıyı yapan sağlık personelinin % 82.7'si aileye aşılar konusunda bilgi vermiştir. Ebeveynlerin % 65.3'ü aşılar hakkındaki bilgileri sağlık personelinden, % 12.1 'i kitle iletişim araçlarından öğrenmişlerdir. Aşık çocukların 72% 86.6'sında hiçbir bulaşıcı hastalık geçirmediği, % 2.7'sinin kızamık geçirdiği saptanmıştır. Bulaşıcı hastalıklardan korunmada aşıların en etkin yol olduğu görülmektedir. Çocukların aşılanma durumlarını annelerin yaşlan ve babaların eğitim durumları etkilemektedir. Araştırma bölgesinde çalışan sağlık personelinin düzenli çalışmaları sonucu çocukların aşılanmalarım etkileyecek bir çok olumsuz faktör ortadan kaldırılmıştır. Gelişmekte olan ülkelerde çocuklarda aşılanma oranlarının artırılması, bebek ve çocuk ölüm oranlarının en aza indirilmesi için bağışıklama hizmetlerinde ve halk sağlığı alanında çalışan sağlık personelinin daha duyarlı ve yoğun çalışması gerekmektedir. Kitle iletişim araçlarından yararlanılması ebeveynlere daha kapsamlı bilgi verilmesi, hastanelere başvuran tüm çocukların bağışıklama durumlarının değerlendirilmesi ve bilgisayar sisteminin bağışıklamada kullanılması önerilmiştir. Anahtar Kelimeler Bağışıklama. Aşılama. 0 - 24 ay arası çocuk 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY Assessments To Determine How Widespread The Vaccinated Children Of Age 0-24 Months Are in The Park Health Center Region and Finding Out The Factors That Effect Getting Vaccinated. Within the scope of Basic Health Services, provision of Maternity and Child Health Service, in a balanced and sufficient level, will increase the immunization rates in children. This research has been planed with the objective of detennining the rate of vaccinated children in the Park Health Center region in 1997 by looking at the children who were between 0-24 months of age in addition being fully vaccinated. They were compared with the results attained in the Directorate of Health, in the City of Ankara. Furthermore, efforts ere made to determine the side effects that were seen after implementation of vaccination. Also, the reasons indicated by the children for not receiving a shot and the effect of nurses in vaccination programs were looked into along with the factors that effected vaccination. This research has been conducted in Ankara Park Health Center region. The universe of the research was formed by 554 children who were born between dates 01.01.1995 through 31.09.1997 and being at age of 0 - 24 months. A questionnaire used in the survey as developed for the purpose of gathering data about the children in a way to end up in having data related vaccination. In assessment of the data, chi-square (x2) test were used. According to the results attained after assessments made for the Park Health Center region, it was determined that the rate of children at 0 - 24 months having full vaccination was 42.4%. Of them, vaccinations were continuing in 56.9% and according to the determinations made, it was seen that 0.7% did never have vaccination and or not completed the vaccination program. In 43.3% of all of vaccination doses applied to the 74children, reaction was met with in all of them. In vaccination doses where reactions developed, the rate of families that used antipyretic against the reactions was 38.8%. It was further determined that the families were told by the nurses to have their children vaccinated and this rated 75.3%. The rate of the physician telling families to have their children vaccinated was 14.4%. The health personnel performing the vaccination were the ones that provided the families with information about the vaccination and it was at the rate of 82.7%. Of the spouses 65.3% received information about the vaccinations from the health personnel and 12.1% from the mass communication media. As it can be seen determined that they had never had a communicable diseases and of them 2.7% did have measles, 0.5% had mumps. The status of children having vaccination are being effected by the age of their mothers and by the educational satutus of their fathers. As a result of orderly works performed by the health personnel engaged in works in the region where the research was conducted, many negative factors that effected the status vaccinations of the children,, were removed. It is necessary that in the developing countries the rate of getting vaccinated by the children must be increased and to reduce the infant and child mortality rate to a minimum, the health personnel employed in fields of immunization services and public health, must be more sensitive to the occurrence and they must work more hard. It is recommended that by benefiting from the mass communication media, the spouses be provided with information to have more coverage and the status of all of the children applying to hospital be assessed form the angle of being immune. Also, a computer system must be used in filed of immunization. Key Words Immunization. Vaccination. Children at 0 - 24 months of age 75