2015 - 2022 yılları arasında Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma hastanesinde yatan preeklampsi tanısı almış gebelerin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of pregnant women diagnosed with preeclampsia in Ordu University Medical Faculty training and Research Hospital between 2015 - 2022
  1. Tez No: 800762
  2. Yazar: OKAY ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Giriş: Preeklampsi, DSÖ verilerine göre dünya çapında maternal, fetal ve neonatal mortalite ve morbiditenin en önemli sebeplerindendir. Tüm gebeliklerin yaklaşık %7-10'unu etkilemektedir. Gebeliğe has olan az sayıdaki patolojik durumlardan biridir. Yüzyıllardır esas tedavisi doğum olup, değişmemiştir. Son yıllarda insidansında gelişmiş ülkelerde dahi artış görülmektedir. Bu çalışmada kriterleri belirlenen gebelerin demografik, klinik ve laboratuar verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 01/01/20215-01/07/2022 tarihleri arasında Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı kliniğine başvurup yatarak tedavi alan preeklampsi tanısı koyulmuş toplam 322 gebenin demografik, klinik ve laboratuar verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalar klinik verileri ve laboratuar sonuçlarına göre hafif preeklampsi (şiddetli özellik göstermeyen preeklampsi) ve ağır preeklampsi (şiddetli özellik gösteren preeklampsi) iki gruba, hipertansiyon bulgularının meydana çıktığı gestasyonel haftaya göre de geç preeklampsi (>34 hafta) ve erken preeklampsi (
Özet (Çeviri)
Introduction: Preeclampsia is one of the most important causes of maternal, fetal and neonatal mortality and morbidity worldwide according to WHO. It affects approximately 7-10% of all pregnancies. It is one of the few pathological conditions specific to pregnancy. The main treatment for centuries has been labor, it has not changed. In recent years, its incidence has increased even in developed countries. In this study, demographic, clinical and laboratory data of pregnant women were analyzed retrospectively. Materials and Methods: In this study, demographic, clinical and laboratory data of a total of 322 pregnant women diagnosed with preeclampsia who applied to Ordu University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology between 01/01/20215 and 01/07/2022 were retrospectively analyzed. According to the clinical data and laboratory results of the patients, mild preeclampsia (preeclampsia without severe features) and severe preeclampsia (preeclampsia with severe features) were divided into two groups, and according to the gestational week in which hypertension findings occur, late-onset preeclampsia (>34 weeks) and early-onset preeclampsia (