Jules Chéret'in grafik tasarımlarında Japon sanatının etkisinin incelenmesi
Examining the impact of Japanese art on Jules Chéret's graphic designs
  1. Tez No: 800768
  2. Yazar: MEDİHA GÜZELGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE AŞILIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Sanatın ve iletişim kurmanın bir yolu olan grafik tasarımı, önceleri resim sanatının içinde değerlendiriliyordu 19. yüzyıl sonu itibariyle ayrı bir sanat dalı olarak kabul edilmiştir. 19. yüzyılda teknoloji ve sanayinin gelişmesiyle birlikte grafik tasarımı da teknolojiyle doğru orantılı olarak gelişti. Ayrıca bu dönemde ticaret yollarının artmasıyla ülkeler arasındaki etkileşimde arttı bu etkileşim sürecinde birçok kültür ve sanat akımı da birbirinden etkilendi. Bu duruma örnek olarak verebileceğimiz Japon sanatı, Japon sanatçılar tarafından üretilen ve bu çalışmalardan türeyen kültürel oluşuma verilen addır. Japonya'daki geleneksel sanat ve görsel yazılı basın sektörünün Avrupa'nın büyük bir kısmında etkisi olduğu görülmektedir. Japon sanatının Avrupa'da çok ilgi görmesi ve tasarımların ikonlaşmasıyla birlikte önce Avrupa ve Amerika'da daha sonra tüm dünyada bilinmeye ve yaygınlaşmaya başlamıştır. Japon sanatı, diğer sanat alanlarından, ticari metaların reklam kampanyalarına kadar birçok alana ilham kaynağı olmuştur. Japon sanatının, etki alanlarından birinin de 'modern posterin babası' sayılan Fransız litografi sanatçısı Jules Chêret' in grafik tasarımları olduğu öngörülerek bu alanlar arasındaki etkileşim incelenmiş, Japon sanatının estetiğinden yararlanması beklenen Jules Chêret' in grafik tasarımları ile Japon sanatının bağlantıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Graphic design, which is a way of art and communication, was previously considered within the art of painting, but as of the end of the 19th century, it was accepted as a separate branch of art. With the development of technology and industry in the 19th century, graphic design developed in direct proportion to technology. In addition, with the increase in trade routes in this period, the interaction between countries increased and many cultural and artistic movements were affected by each other in this interaction process. Japanese art, which we can give as an example to this situation, is the name given to the cultural formation produced by Japanese artists and derived from these works. It is seen that the traditional art and visual print media sector in Japan has an impact on a large part of Europe. With the attention of Japanese art in Europe and the icons of the characters, it began to be known and spread first in Europe and America, and then all over the world. Japanese art has inspired many fields, from other fields of art to advertising campaigns for commercial commodities. Assuming that the graphic designs of French lithograph artist Jules Chêret, who is considered as the“father of the modern poster”, is one of the areas of influence of his art in Japan, the interaction between these areas is examined, and the connections between the graphic designs of Jules Chêret, who is expected to benefit from the aesthetics of Japanese art, and Japanese art are examined.