Synthesis and characterization of copper oxide nanoparticles via biopolymer method
- Tez No: 800777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KAYGUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Nanoteknoloji birçok alanda kullanılan çağcıl teknolojilerden biridir. Nanoparçacıklar birçok yolla sentezlenebilir. Bu yollardan biyopolimer yöntemi kolay, hızlı, ucuz ve çevre açısından güvenli yöntemlerden biridir. Bu tez çalışması, bakır oksit nanoparçacıklarının üretimi için aljinat biyopolimerinin ısıl bozunumu yöntemini bildirmektedir. Sentezden sonra tavlamanın kristal boyutuna etkisi incelenmiştir. Üretilen tozu karakterize etmek için X-ışını kırınım yöntemi kullanılmıştır. Bakır oksit nanoparçacıklarının boyutları sıcaklık ve zamana bağlı olarak değişmektedir. Tane boyutu dağılımı sayısal bir yöntem kullanılarak hesaplandı. Tavlamanın etkisini gözlemlemek için örnekler 350 ve 450 °C olmak üzere iki farklı sıcaklıkta tavlanmıştır. Sonuçlar, artan sıcaklık ve zamanla tavlama sonrası uygulandığında tane boyutu dağılımının (GSD) simetrik olmadığını ve bu yöntemin ısıl işlem altında üretilen tozun parçacık dağılım genişliği üzerinde düşük bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Nanotechnology is one of the modern technologies that are used in many fields. Nanoparticles are synthesized in many ways, and the biopolymer method is one of the easy, fast, cheap and environmentally safe methods. This thesis study reports the use of alginate biopolymer combustion for the manufacturing the copper oxide nanoparticles. After synthesis, the effect of annealing on crystal size was studied. X-ray diffraction measurement is used to characterize the produced powder. The size of the copper oxide nanoparticles changed depending on the temperature and time. The grain size distribution was calculated using a numerical method. In order to observe the effect of annealing, the samples were annealed at two different temperatures, 350 and 450 °C. The results showed that the grain size distribution (GSD) became unsymmetrical when post-annealing was applied with increasing temperature and time, and this method had a low effect on the distribution width of the powder produced under heat treatment.