Hemşirelik öğrencilerine uygulanan mindfulness temelli bilişsel terapi programının (MBCT) depresyon, anksiyete, stres ve bilişsel esneklik üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of mindfulness-based cognitive therapy program (MBCT) applied to nursing students on depression, anxiety, stress and cognitive flexibility: A randomized controlled study
  1. Tez No: 800803
  2. Yazar: FERHAN AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırma hemşirelik bölümünü öğrencilerine çevrimiçi uygulanan mindfulness temelli bilişsel terapi programının öğrencilerin depresyon, anksiyete, stres ve bilişsel esneklik düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmış randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırma Aralık 2021-Haziran 2022 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, yapılan güç analizi sonucunda çalışmaya katılmayı kabul eden ve örnekleme alınma kriterlerini taşıyan toplam 87 öğrenci (müdahale grubu=43, kontrol grubu=44) oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Depresyon-Anksiyete-Stres Ölçeği-42 ve Bilişsel Esneklik Envanteri ile ön test-son test ve izlem testi şeklinde toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizi SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı paket programı üzerinden yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This is a randomized controlled study which was carried out to determine the effect of online mindfulness-based cognitive therapy on the depression, anxiety, stress and cognitive flexibility level of the nursing students. The study was conducted in the Faculty of Health Sciences affiliated with Duzce University between December 2021-June 2022. The sample of the study consisted of 87 students (study group=43, control group=44) who met the study inclusion criteria and who approved to participate in the study at the end of power analysis. Data of the study were collected as pre test, post test and follow-up test by using Personal Information Form, Depression Anxiety Stress Scale 42 and the Cognitive Flexibility Inventory. The analysis of data was performed on SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 package program.