Eskişehir ilinde çalışan memurların besin ve sıvı tüketim durumları ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between food and liquid consumption situations and quality of life of civil servants working in Eskisehir
- Tez No: 800820
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR GÖKÇE YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bireylerin besin ve sıvı tüketim durumları yaşam kalitelerini etkileyebilir. Bu araştırma Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Tepebaşı ve Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde çalışan 20–65 yaş arası 94'ü kadın (%38.4) 151'i erkek (%61.6) toplam 245 memurun besin ve sıvı tüketim durumları ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bireylerin genel özellikleri, sağlık durumları, antropometrik ölçümleri, beslenme alışkanlıkları, sıvı tüketim bilgi düzeyleri, sıvı tüketim sıklıkları, yaşam kaliteleri (Kısa Form-36 ölçeği), beslenme durumları, besin tüketim kayıtları (3 gün 24 saatlik) değerlendirilmiştir. Türkiye Beslenme Rehberi'ne göre enerjinin karbonhidrattan gelen oranı (erkeklerde % 42.1±7.4 kadınlarda %39.0±6.7) önerilen düzeyin altında, proteinden gelen oranı (erkeklerde %15.7±2.6 kadınlarda %16.5±3.3) önerilen düzeylerde, yağdan gelen oranı (erkeklerde %41.8±7.1 kadınlarda %44.3±5.6) önerilenin üzerinde olduğu saptanmıştır. En çok tüketilen sıvılar sırasıyla su ve siyah çaydır.
Özet (Çeviri)
The food and fluid consumption status of individuals can affect their quality of life. This study aimed to determine the relationship between the food and liquid consumption status and the quality of life of 245 civil servants, 94 of whom were female (%38.4) and 151 were male (%61.6), aged between 20 and 65, working in the Eskişehir Provincial Directorate of National Education, Tepebaşı and Odunpazarı District National Education Directorates. The general characteristics, health status, anthropometric measurements, nutritional habits, fluid consumption knowledge levels, fluid consumption frequencies, quality of life (Short Form-36 scale) and nutritional status, food consumption records (3 days and 24 hours) of the individuals were evaluated. According to the Turkish Nutrition Guide, the percentage of energy from carbohydrates (42.1±7.4% in males and 39.0±6.7% in females) was below the recommended level, while the percentage of energy from protein (15.7±2.6% in males and 16.5±3.3% in females) was at the recommended level, and the percentage of energy from fat (41.8±7.1% in males and 44.3±5.6% in females) was above the recommended level. The most consumed fluids are water and black tea, in that order.