Anomaly detection of web traffic between IoT devices
  1. Tez No: 800837
  2. Yazar: ALI MOHANAD FARIS AL SAMMARRAIE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
NESNELERIN İnterneti (IOT) ağlarında anormal algılama ve veri trafiği izleme, IOT ağlarına bağlı cihazların/sensörlerin durumu nedeniyle zordur. Ayrıca, cihaz veri akışının korunması ve algılanması, cihazların/sensörlerin çeşitliliği ve heterojenliği ile temsil edilen anonimliği gerektirir. Sonuç olarak, bu çalışma heterojen aygıtları etkinleştiren ve verilerdeki anormallikleri tespit eden farklı modüllerin karşılaştırmasını sunar. Bu çalışmada, veri trafiği yönetimi ve ağ izleme sorunlarını çözmek için üç ayrı ML algoritması (K-en yakın komşular, Rastgele Orman ve XGB Sınıflayıcı) kullanılır. Yetersiz veri trafiğinde bile, bir IoT ağındaki anormallikleri etkili bir şekilde tanımlamak için %80 ile %89 arasında doğruluk elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Anomaly detection and data traffic monitoring on Internet of Things (IOT) networks are difficult due to the status of devices/sensors linked to IOT networks. Furthermore, preserving and detecting device data flow necessitates anonymity, which is represented by the diversity and heterogeneity of the devices/sensors. As a result, this study presents a comparison of distinct modules that enable heterogeneous devices and detect abnormalities in data. In this study, three distinct ML algorithms (K-Nearest Neighbors, Random Forest, and XGB Classifier) are used to solve data traffic management and network monitoring problems. It is demonstrated that even with inadequate data traffic, accuracy between 80% and 89 % may be attained for efficiently identifying anomalies in an IoT network.