Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp kliniği'nde acil endikasyonlarla hiperbarik oksijen tedavisi uygulanan pediatrik hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of pediatric cases treated with hyperbaric oxygen therapy with emergency indications in underwater and hyperbaric medicine clinic
  1. Tez No: 800838
  2. Yazar: ÖZGE YEŞİLGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNİRE KÜBRA ÖZGÖK KANGAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç : Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT), hastanın tamamen kapalı bir basınç odasında ve 1 mutlak atmosferden daha yüksek bir basınçta, %100 oksijen soluduğu bir tedavidir. Birçok endikasyonda erişkin ve çocuk hastalara elektif ve acil şartlarda başarıyla uygulanmaktadır. Pediatrik hasta grubunda, HBOT'ye uyum (basınç eşitleme tekniklerine uyum sağlayabilme, ebeveyn refakati gerekebilmesi, uygun ekipman varlığı …) ve oluşabilecek istenmeyen etkiler erişkin hastalardan daha farklı bir değerlendirme gerektirebilmektedir. Çalışmamız ile pediatrik hastalarda acil şartlarda edindiğimiz deneyimlerimizi ortaya koymak, olası sorunlar için çözüm önerileri sunmak, bu grubun erişkin hasta grubu ile farklılıkları bilimsel platformda sunulabilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Kliniği'nde 01 Ocak 2017 – 01 Ocak 2022 tarihleri arasında acil endikasyonlarla en az 1 (bir) HBOT seansı uygulanmış, 18 yaş altı 179 hasta çalışmaya dahil ederek hastaların demografik verileri, endikasyonları, genel tedavi sonuçları, yaşanan komplikasyonlar retrospektif olarak analiz edilmiştir. İkincil olarak ise pediatrik vakalarımız arasında
Özet (Çeviri)
Aim: Hyperbaric Oxygen Therapy (HBOT) is a treatment in which the patient breathes 100% oxygen in a completely closed chamber and at a pressure higher than 1 absolute atmosphere. It is successfully applied to adult and pediatric patients in many indications, under elective and emergency conditions. In the pediatric patient group, adaptation to HBOT (adapting to pressure equalization techniques, needing parental support, availability of appropriate equipment...) and possible adverse effects may require a different evaluation than adult patients. With our study, it is aimed to present our experiences in pediatric patients in emergency conditions, to offer solutions for possible problems, and to present the differences of this group with the adult patient group on a scientific platform. Materials and Methods: In our study, 179 patients under the age of 18 who underwent at least 1 HBOT session with emergency indications between January 01, 2017 and January 01, 2022 in the Underwater and Hyperbaric Medicine Clinic of Gülhane Training and Research Hospital were included. The patients' demographic data, indications, general reatment results and complications were analyzed retrospectively. Secondly, the indications, treatment results and complications between