Polyphony: Use of classical music as an ideological device in Turkey
Çokseslilik: Türkiye'de klasik müziğin ideolojik bir araç olarak kullanımı
- Tez No: 800852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ÇAKMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Music, Art History, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın temel kapsamı, Türkiye'de çoksesli müziğin Cumhuriyet ideolojisinin reformist paradigması içinde kurgulanarak nasıl bir ideoloji oluşturduğunu incelemektir. Türkiye'de çoksesli müzik geleneği, öz-oryantalizm ve ulusalcılık düşünceleri tarafından şekillenen bir kültürel batılılaşma projesi olan Musiki İnkılâbı ile kurulmuştur. Çoksesli müzik geleneği, hem kendisine olumlu nitelikler atfedilmesi hem de arzu edilmeyen müzik biçiminde tanımlanan müzik geleneklerine karşı alınan ideolojik ve baskıcı önlemler kapsamında Türkiye'de devlet tarafından ideolojik biçimde kullanılmıştır. Cumhuriyet ideolojisi tarafından kültürel bir ideal olarak kavramsallaştırılan çok sesli müzik, modern ve batılı bir yaşam tarzıyla ilişkili bir toplumsal ve kültürel kimlik göstergesi haline gelmiştir. Bu çalışma, Türkiye'de çoksesli müziğin ideolojik kurgulanışının analizine; kökenlerine, uygulama alanlarına ve yeniden üretimine vurgu yaparak katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This main scope of this study is to analyze how polyphonic music in Turkey was conceptualized in the reformist paradigm of the Republican perspective, resulting in an ideology. Polyphonic music tradition firmly established by the Musical Reforms in Turkey which took place as a part of total modernization process whose repercussions in the cultural sphere were shaped by notions of westernization and nationalism. The polyphonic music tradition in Turkey was appropriated ideologically by the state in an ideological way, in terms of attributing positive qualities to it as well as ideological and repressive measures taken against music traditions that were conceived undesired. Conceptualized as a cultural ideal by the Republican ideology, polyphonic music has became an indicator of social and cultural identity linked with a modern and western lifestyle. This study aims to contribute to the analysis of the ideological conception of polyphonic music in Turkey, emphasizing on its ideological roots, the extent of its practice and its reproduction.