Toplum 5.0 açısından yaşanan gelişmelerin yeni mesleklere ve iş alanlarına etkisinin incelenmesi: Mersin Üniversitesi örneği
Examining the effects of developments regarding society 5.0 on new professions and business areas: The case of Mersin University
- Tez No: 800851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Toplum 5.0, dijitalleşmede yaşanan hızlı gelişmelerin etkileriyle akıllı teknolojilerin kullanımını önemseyen bir strateji olarak görülmektedir. Bu yönüyle Toplum 5.0, yapay zekâ ve akıllı robotların toplumda yer edindiği Süper Akıllı Toplum modeli olarak da bilinmektedir. Japonya tarafından ortaya konan Toplum 5.0'ın odağında toplumun teknolojik gelişmelere karşı olmadan teknolojinin insana fayda sağlaması yer almaktadır. Toplum 5.0 açısından yaşanan gelişmeler Dördüncü Endüstri Devrimi'nin teknolojileri üzerine inşa edilmektedir. Toplum 5.0 ile ilgili gelişmelerin yeni meslekler ve iş alanları üzerindeki etkisinde teknoloji önemli bir yere sahiptir. Bu bağlamda bireylerin yeni mesleklere ve iş alanlarına adapte olabilmesi için bireylerin yetkinliğini geliştirebilmesi değerli hale gelmiştir. Bu tez çalışması teorik ve uygulama olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın teorik bölümünde Toplum 5.0 kavramı detaylı olarak incelenmiş olup, Toplum 5.0 açısından yaşanan gelişmeler doğrultusunda yeni meslekler ve iş alanları ele alınmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde ise Mersin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü lisans öğrencilerinin Toplum 5.0 kavramına farkındalıklarını sağlamak ve Toplum 5.0 açısından yaşanan gelişmelere yönelik bilgi ve bilinç düzeylerini ölçmek amacıyla yüz yüze anket tekniği uygulanmıştır. Ayrıca Toplum 5.0 açısından yaşanan gelişmelerin yeni mesleklere ve iş alanlarına olan etkisinin incelenmesinde öğrencilerin bakış açıları tespit edilmeye çalışılmıştır.Tez çalışmasında yapılan analizlerde SPSS 22 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Society 5.0 is seen as a strategy that cares about the use of smart technologies with the effects of rapid developments in digitalization. From this aspect, Society 5.0 is also known as the Super Smart Society model in which artificial intelligence and smart robots have taken place in the society. The focus of Society 5.0, introduced by Japan, is that society benefit from technology without being opposed to technological developments. The developments related to Society 5.0 are built on the technologies of the Fourth Industrial Revolution. Technology has an important place in the impact of developments related to Society 5.0 on new professions and business areas. In this context, it has become valuable for individuals to develop their competence so that they can adapt to new professions and business areas. This thesis consists of two main parts, the theoretical part and the practical part. In the theoretical part of the study, the concept of Society 5.0 has been examined in detail, and new professions and business areas have been discussed in line with the developments in terms of Society 5.0. In the application part of the study, a face-to-face survey technique was applied in order to raise the awareness of the undergraduate students of Mersin University Faculty of Economics and Administrative Sciences Department of Labor Economics and Industrial Relations to the concept of Society 5.0 and to measure their knowledge and awareness levels regarding the developments in terms of Society 5.0. In addition, it has been tried to determine the perspectives of the students in examining the effects of the developments experienced in terms of Society 5.0 on new professions and business areas. SPSS 22 package program was used for the analyzes done in the thesis study.