Gordon müzik öğrenme teorisi erken çocukluk müzik eğitimi programının çocukların müzikal duyumsamasına etkisi
The effect of gordon music learning theory the early childhood music curriculum on music audiation of children
- Tez No: 535038
- Danışmanlar: PROF. DR. ADALET KANDIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu araştırma, Gordon Müzik Öğrenme Teorisi Erken Çocukluk Müzik Eğitimi Programının 48-72 ay çocukların müzikal duyumsamasına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem desenlerinden“açımlayıcı desen”kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda yarı-deneysel desenlerden ön test - son test eşleştirilmiş kontrol gruplu desen, nitel boyutunda ise nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın nicel aşamasında iki ayrı çalışma grubu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında Edwin E. Gordon tarafından geliştirilen (1979, 1986)“İlk Düzey Müzik Duyumsama Testi (Primary Measures of Music Audation-PMMA)”nin 48-72 aylık Türk çocukları için uyarlama çalışması yapılmıştır. Bu amaçla çalışma grubunu, Ankara ili Çankaya ve Mamak merkez ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız anaokulları/anasınıflarına devam eden 148 çocuk oluşturmuştur. Araştırmanın yarı deneysel desenin yürütülmesindeki çalışma grubunu, Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir ortaokulun anasınıfına devam eden 48-72 ay arası çocuklardan deney grubunda 20 ve kontrol grubunda 20 olmak üzere toplam 40 çocuk oluşturmuştur. Deney grubundaki çocuklara on hafta süre ile haftada iki gün 30-45 dakika süre ile Gordon Müzik Öğrenme Teorisi Erken Çocukluk Müzik Eğitimi Programı uygulanmıştır. Kontrol grubundaki çocuklar ise“MEB 2013 Okul Öncesi Eğitim Programı”uygulamasına devam etmiştir. Araştırmanın nitel boyutunun çalışma grubunu ise, deney grubu çocuklarının ebeveynleri ve öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmanın nicel verilerinin toplanmasında çocukların ve ebeveynlerin kişisel bilgilerini toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, çocukların müzikal duyumsamalarını ölçmek amacıyla“İlk Düzey Müzik Duyumsama Testi (Primary Measures of Music Audation-PMMA)”kullanılmıştır.“İlk Düzey Müzik Duyumsama Testi (Primary Measures of Music Audation-PMMA)”nin geçerlik çalışmaları kapsamında, uzman görüşüne dayalı kapsam geçerlik oranı ve indeksleri hesaplanmıştır. Tüm maddelerin KGO ve KGI değerleri 1 olarak elde edilmiştir. Testin güvenirlik çalışmaları kapsamında Spearman Brown ve KR-20 iç tutarlılık katsayıları incelenmiştir. Buna göre KR-20 değerleri tonal testi için 0.711, ritim testi için 0.611 ve birleşik toplam test için 0.804 düzeyinde ve güvenilir olduğu saptanmıştır. Nitel verilerin toplanmasında ise öğretmen ve ebeveynlerin görüşlerini almak amacıyla hazırlanan“Öğretmen Görüşme Formu”ve“Ebeveyn Görüşme Formu”ndan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutundaki veriler SPSS paket programı aracılığıyla parametrik testlerden“İlişkili Gruplar t Testi”,“İlişkisiz Gruplar t Testi”ve“ANOVA”testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri ise, NVivo nitel veri analiz programı kullanılarak, tümevarımsal içerik analizi yaklaşımına göre analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, Gordon Müzik Öğrenme Teorisi Erken Çocukluk Müzik Eğitimi Programının deney grubuna uygulamasından hemen sonra yapılan deney ve kontrol grubu sontest puan ortalamalarında tonal, ritim ve birleşik toplam puanlarda deney grubu lehine anlamlı düzeyde fark olduğu saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
This research was done to examine the effect of Gordon Music Learning Theory The Early Childhood Music Curriculum on music audiation of 48-72 months children. In research“explanatory design”from mixed method designs in which quantitative and qualitative research methods are used together. In quantitative dimension of research“pretest-posttest matched control group design”from quasi-experimental design whereas in qualitative dimension“case study”from qualitative research methods, were used. In quantitative stage of research, two different studying groups were used. Within the scope of the research“Primary Measures of Music Audiation (PMMA)”developed by Edwin E. Gordon (1979, 1986) was adopted to Turkish for 48-72 months old Turkish children. For this purpose, 148 children educating in independent preschools/nursery classes of Ministry of National Education in Çankaya and Mamak central districts of Ankara province formed the study group. Totally 48-72 months old 40 children as 20 in experiment group and 20 in control group educating in nursery class of middle school of Ministry of National Education of Mamak central district, formed studying group in conducting of quasi-experimental design. The children in experiment group were applied“Gordon Music Learning Theory The Early Childhood Music Curriculum”30-45 minutes for twice a week during ten weeks whereas the children in control group continued“Ministry of National Education 2013 Preschool Education Programme”application. Parents and the teacher of experiment group formed the studying group of qualitative dimension of research. In collection of quantitative datas of research“Personal Information Data”was used to collect personal information of children and their parents whereas“Primary Measures of Music Audiation (PMMA)”was used to measure musical audiation of children. Within the scope of validity studies of“Primary Measures of Music Audation (PMMA)”, validity ration and insexes based on expert opinion, were calculated. KGO and KGI values of all items were obtained as 1. Within the scope of reliability studies of test, Spearman Brown and KR-20 internal consistency coefficients were examined. According to this, it was obtained that KR-20 for tonal test was 0.711, rhythm test was 0.611 and compound total test was 0.804 level and reliable. In collection of qualitative datas, semi structured interview forms consisted of“Teacher Interview Form”and“Parent Interview Form”, were used. The datas in qualitative dimension of research were analysed by using“Related Groups t Test”,“Unrelated Groups t Test”and“ANOVA”test from parametric tests via SPSS package programme. Quantitative dimensions of research were analysed by using NVivo qualitative data analysis programme according to inductive content analysis approach. As a result of research, after application of“Gordon Music Learning Theory The Early Childhood Music Curriculum”on experiment group, there obtained a difference at significant level in favour of experiment group in tonal, rhythm and compound total points (p0.05).