Skolyoz hastalarının operasyon öncesi ve sonrasıintraplevral alan değişiminin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Evaluation of intrapleural cavity change before and after operation of scoliosis patients retrospectively
  1. Tez No: 800870
  2. Yazar: FERHAT ÖKTEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE KARADENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Skolyozun solunum fonksiyonlarını bozduğu ve cerrahi sonrasında pulmoner fonksiyonlarının düzeldiği solunum fonksiyon testleri ile gösterilmiştir. Buna sebep olarak birçok hipotez öne sürülmüştür. Biz çalışmamızda bu iyileşmeyi sağlayan durumun intraplevral alan artışı olduğunu göstermeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji bölümünde 2017-2022 yılları arasında opere edilen ve en az 7 seviye torakal posterior enstrümantasyon yapılan 31 hasta dahil edildi. Hastalar röntgen ve BT görüntülemeleri kullanılarak retrospektif değerlendirildi. Tüm hastaların mevcut preoperatif skolyoz röntgenlerinden plevral uzunluk ve plevral alan ölçümleri yapıldı. BT görüntülemeleri üzerinden sagital plevral uzunluk ve dansite ölçümleri yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda sırasıyla preoperatif ve postoperatif plevral alan, plevral uzunluk (Xray), plevral sagital uzunluk (BT) ve dansite ölçümleri yapıldı. Sağ akciğer için preoperatif bu değerler sırası ile ortalama 12015,71±800 mm2 , 198,1±7 mm, 170,96±5 mm ve -732,52±15,05 HU iken postoperatif 14225±805 mm2 , 216,14±6 mm, 189,02±6 mm ve -774,97±11,30 HU, sol akciğer için preoperatif 9690,7±680,8 mm2 , 196,2±8 mm, 175,4±6 mm ve -721,32±15,40 HU iken postoperatif 11750,9±653 mm2 , 223,3±8 mm, 198,02±6 mm ve -755,10±11,63 ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim:Pulmonary function tests have shown that scoliosis impairs respiratory functions and improves pulmonary functions after surgery. Many hypotheses have been proposed for this reason. In our study, we aimed to show that the condition that provides this improvement is an increase in intrapleural space. Materials and Methods: Our study included 31 patients who were operated at Kocaeli University Faculty of Medicine, Department of Orthopedics and Traumatology between 2017-2022 and had at least 7 levels of thoracic posterior instrumentation. Patients were evaluated retrospectively using x-rays and CT scans. Pleural length and pleural area measurements were made from the existing preoperative scoliosis x-rays of all patients. Sagittal pleural length and density measurements were made on CT images. Results: In our study, preoperative and postoperative pleural area, pleural length (Xray), pleural sagittal length (CT) and density were measured, respectively. While these preoperative values for the right lung were 12015.71±800 mm2, 198.1±7 mm, 170.96±5 mm, and -732.52±15.05 HU, postoperatively 14225±805 mm2, 216.14±6 mm, 189.02±6 mm and -774.97±11.30 HU, for left lung preoperative 9690.7±680.8 mm2, 196.2±8 mm, 175.4±6 mm and -721.32±15,40 while it was 11750.9±653 mm2, 223.3±8 mm, 198.02±6 mm and -755.10±11.63 postoperatively.