Bariatrik cerrahinin gebe kalma üzerine etkisi, maternal ve perinatal klinik özelliklerinin değerlendirilmesi
The effect of bariatric surgery on pregnancy, evaluation of maternal and perinatal clinical features
  1. Tez No: 800887
  2. Yazar: NIGAR ALLAHVERDIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİĞRACİ TOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Bariatrik cerrahinin maternal ve fetal sonuçlar üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Hastalar ve Yöntem: Retrospektif, tanımlayıcı özelliklere sahip çalışmamızda Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 1 Ocak 2011 - 1 Mayıs 2021 tarihleri arasında Bariatrik Cerrahi (BC) uygulanan ve sonrasında gebe kalan 46 hastada maternal ve perinatal klinik özellikler değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya BC sonrası gebe kalan 46 hasta dahil edilmiştir. Ortalama BC yaşı 29,15 (19-36), BC öncesi ortalama kilo 119,61kg (92-153kg) ve BC öncesi ortalama VKİ 44,23kg/m2 (35,7-64,5 kg/m2) hesaplandı. Hastaların ortalama gebe kalma yaşları 31,52 (22-40), gebelik öncesi ortalama kilosu 75,52kg (50-105kg) ve gebelik öncesi ortalama VKİ 27,7 kg/m2 (18,7-38,4 kg/m2) olarak hesaplandı. BC ameliyatından gebeliğe kadar geçen ortalama süre 26,7 aydı (3-84 ay); ancak hastaların 8'i (%17,4) cerrahi işlemden sonra 12 aydan daha kısa bir süre içinde gebe kalmıştır. Canlı doğum yapan 40 gebe hastanın gebelikte aldığı ortalama ağırlık 11,33kg (0-34kg) idi. Ortalama doğum haftası 37,7 (29–41,5) gebelik haftası idi. Yenidoğanların vücut ağırlığı ortalaması 2924g (1280–3860g) idi. Bebeklerden 12'sinin (%30) yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatış ihtiyacı oldu, yatış süreleri ortalama 4,45 gün (0-45 gün) oldu. Yenidoğan bebeklerin doğum percentiline göre 3'ü (%7,5) IUGR, 3'ü (%7,5) SGA, 1'i (%2,5) LGA ve 33'ü (%82,5) AGA grubuna dahil edildi. Hastaların 5'inde gebelik sürecine DM, GHT ve preeklampsi eşlik etti. Canlı doğum yapan 40 gebe hastanın 32'sine (%80) sezaryen ameliyatı yapıldı. 46 gebe hastanın 10'unda sigara kullanımı mevcuttu. Gebelerin takiplerinde BC'ye sekonder gelişebilecek herhangi bir komplikasyon izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Background/Aim: We aimed to evaluate the effect of bariatric surgery methods on maternal and fetal outcomes. Patients and Methods: In our retrospective, descriptive study, we evaluated maternal and perinatal clinical features in 46 patients who underwent Bariatric Surgery (BS) and became pregnant afterwards between 2011 and 2021 at Samsun Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine. Results: Forty-six patients who became pregnant after BS were included in the study. Mean age of BS was 29.15 (19-36), before BS mean weight was 119.61kg (92-153kg), and before BS mean of BMI was 44.23kg/m2 (35.7-64.5 kg/m2). We calculated the mean gestational age of the patients was 31.52 (22-40), the mean of pre-pregnancy weight was 75.52kg (50-105kg), and the mean of pre-pregnancy BMI was 27.7 kg/m2 (18.7-38.4 kg/m2). The mean of passing time from Bariatric Surgery to pregnancy was 26.7 months (3-84 months); however, 8 (17.4%) of the patients became pregnant less than 12 months after the surgical procedure. The mean weight gain of 40 mothers who gave live birth during pregnancy was 11.33kg (0-34kg). The mean week of delivery was 37.7 (29–41.5) weeks of gestation. The mean body weight of the newborns was 2924g (1280–3860g). Twelve of the infants (30%) needed hospitalization in the neonatal intensive care unit, with an average of 4.45 days (0-45 days). According to birth percentiles, there were 3 (7.5%) IUGR, 3 (7.5%) SGA, 1 (2.5%) LGA and 33 (82.5%) AGA newborns. In five of the patients, DM, GHT and preeclampsia accompanied the pregnancy process. Cesarean Section was performed in 32 (80%) of 40 pregnant patients who had a live birth. Ten of 46 pregnant patients were smoking. No complications that could evolve secondary to BS were observed in the follow-up of the pregnant women.