Farklı indirekt bonding taşıyıcılarının braket transfer doğruluğunun in vitro olarak karşılaştırılması
Comparison of bracket transfer accuracy of different indirect bonding trays; In vitro study
  1. Tez No: 800903
  2. Yazar: FIRAT SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İn vitro olan bu çalışmada iki farklı materyalden hazırlanan (IBT reçine ve LT Clear reçine) indirekt bonding taşıyıcılarının transfer doğruluğu karşılaştırılmıştır. Çalışmada 16 hastanın çene modeli 3Shape Ortho AnalyzerTM programına aktarıldı. Her modelde bir taraftaki 2.Premolar diş ile karşıt arktaki 2.premolar diş arasındaki dişler (toplamda 10 diş) referans alındı. Çene modellerine braketler bilgisayar programında ideal pozisyonlarında yerleştirildi. İndirekt bondingte kullanılacak olan taşıyıcılar 3D tasarlanıp yazıcıdan üretildi. Taşıyıcılardaki braketlerin aktarılacağı çalışma modelleri de 3D yazıcılardan üretildi. Braketlerin transfer edildiği çalışma modellerinin“Smart Optics Vinyl Open Air”cihazı ile taraması yapıldı. VRMesh programı sayesinde braketli modellerin çakıştırması lineer (bukko-lingual, insizo-gingival, mesio-distal) ve açısal (rotasyon, angulasyon ve tork) olarak yapıldı. IBT reçine ve LT Clear reçine grupları arasında doğrusal ve açısal düzlemlerde anlamlı bir fark bulunmadı. Doğrusal düzlemde iki taşıyıcı grubu için de en fazla sapma gösteren değer okluzogingival hareketken, açısal düzlemde en az sapma gösteren değer rotasyon hareketi olarak tespit edilmiştir. LT Clear ve IBT gruplar arasında açısal ve doğrusal sapmalar için belirgin bir yön eğilimi görülememiştir. İki grubun doğrusal konumlandırma doğruluğu bukkolingual ölçümlerde mesiodistal ölçümlere göre yüksek, mesiodistal ölçümlerde insizogingival ölçümlere göre yüksek olduğu görülmüştür. Açısal konumlandırma doğruluğu rotasyon ölçümlerinde tork ölümlerine göre, tork ölçümleri angulasyon ölçümlerine göre yüksek olduğu görülmüştür. Çalışmada kullanılan programların, transfer kaşıklarının değişmesi ve çalışmanın in vitro yerine in vivo yapılması sonuçlarda değişiklik oluşturabilir. Çalışma titizlikle yapılmış olsa da tekniğin geliştirilebilmesi için üzerinde daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.
Özet (Çeviri)
In this in vitro study, the transfer accuracy of indirect bonding carriers prepared from two different materials (IBT resin and LT Clear resin) was compared. In the study, chin models of 16 patients were transferred to the 3Shape Ortho AnalyzerTM program. In each model, the teeth between the 2nd premolar on one side and the 2nd premolar on the opposite arch (10 teeth in total) were taken as reference. Brackets were placed on the chin models in their ideal positions in the computer program. The carriers to be used in indirect bonding were designed in 3D and produced from the printer. Working models on which the brackets on the carriers will be transferred were also produced from 3D printers. The study models to which the brackets were transferred were scanned with the“Smart Optics Vinyl Open Air”device. With the VRMesh program, the alignment of the bracketed models was done linearly (bucco-lingual, insizo-gingival, mesio-distal) and angular (rotation, angulation and torque). There was no significant difference between the IBT resin and LT Clear resin groups in linear and angular planes. In the linear plane, the most deviating value for both carrier groups was determined as occlusogingival motion, while the lowest deviating value in the angular plane was determined as rotational motion. There was no significant directional trend for angular and linear deviations between the LT Clear and IBT groups. Linear positioning accuracy of the two groups was higher in buccolingual measurements than in mesiodistal measurements, and higher in mesiodistal measurements compared to insocingival measurements. Angular positioning accuracy was higher than torque measurements in rotation measurements, and torque measurements were higher than angulation measurements. Changes in the programs used in the study, transfer trays and performing the study in vivo instead of in vitro may cause changes in the results. Although the study was meticulously done, more work needs to be done before the technique can be developed.