10-12 yaş aralığındaki futbolcularda core antrenmanlarının sürat ve çeviklik üzerine etkisi
The effect of core training on speed and agility in football players aged 10-12
  1. Tez No: 800912
  2. Yazar: MUHAMMET YASİR ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYGÜL ÇAĞLAYAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Araştırmada, 10-12 yaş grubu futbolculara uygulanan 8 haftalık core antrenmanının belli motor parametrelere etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni İstanbul ili, Galatasaray Spor Kulübünde futbol oynayan 86 çocuktan oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise İstanbul ili, Galatasaray Spor Kulübünde oynayan 10-12 yaş grubu 52 Gönüllü çocuk sporcudan oluşturulmuştur. Araştırma öncesi katılımcılarda 10m sprint, 30m sprint, 35 metre sprint, T test, yatay sıçrama (horizontal jump) performans ölçüm testleri alınmıştır. Sonrasında 8 haftalık core antrenman programı uygulanmıştır. 8 hafta sonucunda katılımcıların son test ölçümleri ön test protokollerine uygun olarak alınmıştır. Araştırmanın istatistiki analizleri IBM SPSS 20.0 paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların yaş, boy, kilo değerlerinin analizi için betimleyici istatistik analiz yöntemleri kullanılmıştır. Ön test son test deney kontrol gruplu deney deseni olarak tasarlanan çalışmaya 26 çalışma 26 kontrol grubu olmak üzere toplam 52 sporcu dahil edilmiştir. Gruplardaki sporcu sayısının 30'dan az olması sebebiyle grup içi ve gruplar arası karşılaştırmada parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Grup içi karşılaştırmalarda Wilcoxon Rank Sum testi, Çalışma ve Kontrol grubu arasındaki karşılaştırmalarda ise Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Yapılan testler 0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre 8 hafta boyunca düzenli core antrenmanı yapan Core Antrenman Grubunun ön test son test karşılaştırmaları Wilcoxon Sum Testi kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to determine the effect of 8-week core training applied to 10-12 age group football players on certain motor parameters. The universe of the research consists of 86 children playing football in Istanbul, Galatasaray Sports Club. The sample of the study consisted of 52 volunteer child athletes aged 10-12 playing in Galatasaray Sports Club in Istanbul. Before the research, 10m sprint, 30m sprint, 35m sprint, T test, horizontal jump (horizontal jump) performance measurement tests were taken. Afterwards, an 8-week core training program was applied. After 8 weeks, the post-test measurements of the participants were taken in accordance with the pre-test protocols. Statistical analyzes of the research were carried out with the IBM SPSS 20.0 package program. Descriptive statistical analysis methods were used to analyze the age, height and weight values of the participants. A total of 52 athletes, 26 in the study and 26 in the control group, were included in the study, which was designed as a pre-test post-test experimental control group experimental design. Since the number of athletes in the groups was less than 30, non-parametric tests were used for comparison within and between groups. Wilcoxon Rank Sum test was used for intragroup comparisons, and Mann Whitney U test was used for comparisons between Study and Control groups. The tests were evaluated at the 0.05 significance level. As a result, core training, which is applied regularly to children aged 10-12 years, contributes positively to basic motor development. According to the findings, the pre-test post-test comparisons of the Core Training Group, which had regular core training for 8 weeks, were carried out using the Wilcoxon Sum Test.