Girişim Şirketi (Start-up)
Start-up
- Tez No: 800910
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HALİL ÇONKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere, ülkeler veri ve teknoloji temelli yeni bir ekonomiye geçmektedir. Hızlı büyüme potansiyeli olan, çevik operasyon ekiplerine sahip, genellikle teknoloji temelli olan girişim şirketleri (start-up), yeni ekonomiye ve dijital dünyaya açılan bir kapı olarak görülmektedir. AB tarafından yapılan çalışmalarda teknoloji temelli bu şirketlerin hedeflenen faydalar elde ediliğinde 2.000.000.000.000 Euro gayri safi yurtiçi hasıla (GDP) ve 1 milyona yakın yeni iş yaratabilecekleri belirtilmekte ve girişim şirketleri“Avrupa'nın yeni liderleri”olarak betimlenmektedir. Türkiye uzun bir süredir bu konuda çeşitli atılımlarda bulunmakta ise de yapılan teşvikler, fintech, e-ticaret ve KVKK alanlarındaki düzenlemeler veya“Bilişim Vadisi”projesi Türkiye'yi henüz hedeflenen noktaya getirememektedir. Bu sebeple uygulamanın sesine kulak vererek, girişim şirketlerinin yaşadığı somut sorunlara çözüm bulmak ve karşılaştırmalı hukuktaki yöntemleri dikkate almak suretiyle hem yerli hem de yabancı girişimci ve yatırımcılar nezdinde Türkiye'yi tercih edilir hale getirmek gerekmektedir.Çalışmamızın başlıca arzusu, girişim sermayesi ekosistemini geliştirmek üzere yapılan mevzuat çalışmalarına katkı sunabilecek, girişim şirketleri özelinde bu çalışmalara rehberlik edebilecek ya da en azından“ilk hareket”noktasını oluşturabilecek detaylı bir metin ortaya koymak, Türkiye ekonomisine ve Türk hukukuna katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Especially European countries and the United States, are moving to a new economy based on data and technology. Start-ups, which have rapid growth potential, have agile operation teams, and are generally technology-based, are seen as a gateway to the new economy and the digital world. In studies conducted by the EU, it is stated that these technology-based companies can create 2,000,000,000,000 Euros of gross domestic product (GDP) and close to 1 million new jobs when the targeted benefits are achieved, and startups are described as“the new leaders of Europe”. Although Turkey has been making various breakthroughs in this regard for a long time -the incentives made, regulations in the fields of fintech, e-commerce and KVKK or the“Information Valley”- these steps cannot bring Turkey to the targeted point yet. For this reason, it is necessary to make Turkey preferable to both domestic and foreign entrepreneurs and investors by listening to the complaints facing in practice, finding solutions to the concrete problems experienced by startups and considering the methods in comparative law. The main desire of our study is to produce a detailed guide that can contribute to the legislative studies carried out to develop the venture capital ecosystem, guide these studies in particular for startups, or at least constitute the“first spark”, and contribute to the Turkish economy and Turkish law.