Salgın hastalıkların toplumsal hayata etkileri ve bireylerin covid-19'a karşı tutumları
The effects of pandemics on society and individuals' attitudes towards covid-19
- Tez No: 800969
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CANATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Salgın hastalıklar dünyada geçmişten günümüze halk sağlığını tehdit eden en önemli unsurlardan biri olmuştur. Bu hastalıklar, sadece halk sağlığını tehdit etmekle kalmayıp bireylerin ekonomik statülerini, sosyal hayatlarını ve psikolojik durumlarını da etkisi altına almaktadır. Salgın hastalıklar, diğer bir adıyla pandemi, mevcut hastalığın geniş bir alana yayılarak ilerlemesi, yani tüm ülke, kıta veya tüm dünyada yaygın hâle gelmesidir. Dünya Sağlık Örgütü'nün 2010 yılındaki salgın tanımlamasına göre bir pandemi, yeni bir hastalığın dünya çapında yayılmasıdır. Bu çalışmada Veba hastalığından günümüzde etkilerini sürdürmeye devam eden Covid – 19'a kadar, bu gibi salgınların toplum hayatına etkileri ele alınmıştır. Bireylerin sosyalleşme, eğitim, iş, sağlık, dini ritüeller gibi birçok alanda alışılagelmişin dışında süreçler yaşamasına neden olan pandemi, bu yönüyle birçok araştırmaya konu olmuştur. Küresel çapta yaşanan Covid-19 salgını sonrası bireylerin salgını nasıl yorumladığı, salgınla değişen gündelik rutinleri, aşılara karşı bakış açıları bu çalışmanın temel sorularını oluşturmaktadır. Araştırmanın yöntem kısmında Ankara ili örneklem seçilerek 424 katılımcıya anket aracılığı ile ulaşılmış ve katılımcılara Covid-19 salgın süreci ile ilgili çeşitli sorular yönlendirilmiştir. Araştırmanın bulgularında ise katılımcıların salgın sırasında maske, mesafe, karantina uygulamalarını desteklediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın diğer bulguları ise bireylerin aşı olmanın devamlılığına karşı kararsız kaldıkları, salgın etkisini yitirdikçe önlemlere uymadaki sıklığın ve salgına karşı duyulan korkunun azaldığı şeklindedir. Araştırma, katılımcıların pandemiden önceki ve sonraki sosyal hayatları arasındaki farkı da konu almaktadır. Bu anlamda, bireylerin Covid-19 pandemisinin yavaş yavaş etkisini yitirdiği günümüzde en çok sosyalleşme ve sosyal alanda eski normale dönme gibi konularda sıkıntılar yaşadığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Pandemics have been one of the most important factors threatening public health in the world from past to present. These diseases not only threaten public health, but also affect the economic status, social life and psychological status of individuals. In other words, a pandemic is the progression of the current disease by spreading over a wide area, that is, becoming widespread in the whole country, continent or the whole world. According to the World Health Organization's definition in 2010, a pandemic is the worldwide spread of a new disease. In this study, the effects of such epidemics on social life, from Plague disease to Covid-19, which continues to be effective today, are discussed. The Covid-19 epidemic has brought about changes in the social field since the day it emerged. The pandemic, which causes individuals to experience unusual processes in many areas such as socialization, education, work, health, and religious rituals, has been the subject of many studies in this respect. After the global Covid-19 pandemic, individuals' interpretation of the pandemic, their changing daily routines and their perspectives on vaccines constitute the main questions of this study. In the method section of the research, Ankara province was selected as a sample and 424 participants were reached via survey and various questions were directed to the participants about the Covid-19 pandemic process. In the findings of the research, it was concluded that the participants supported the mask, distance and quarantine practices during the pandemic. Other findings of the study are that individuals are hesitant about the continuation of being vaccinated, and as the epidemic loses its effect, the frequency of complying with the measures and the fear of the pandemic decrease. The research also deals with the difference between the social lives of the participants before and after the pandemic. In this sense, it has been revealed that today, when the Covid-19 pandemic has gradually lost its effect, individuals are most likely to experience difficulties in socializing and returning to the old normal in the social field.