COVID–19 sonrası yeni dünya düzeninde sanal para ve dijital paranın geleceği
The future of virtual money and digital money in the new world order after COVID–19
  1. Tez No: 920050
  2. Yazar: HAYATİ ABUZEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP MÜJDE SAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dünya'nın yakın tarihsel kronolojisi incelendiğinde karşımıza Dünya savaşları, soğuk savaşın nihayete ermesi, ekonomik krizler ve salgın hastalıklar gibi tüm insanlığı etkileyen çeşitli hadiselerin meydana geldiği görülmektedir. Bütün bu olaylar elbettekiinsanlık açısından bir dizi sonuçlar meydana getirmiştir. Özellikle 2019 yılının son aylarında ortaya çıkan Covid-19 pandemisi başta insan sağlığı olmak üzere, küresel etkileri ile birlikte finansal sistem, gündelik yaşam, kişisel alışkanlıklar özelinde bir dizi devrime yol açmıştır.Hem pandeminin boyutu, hem de pandemi süresince ortaya konulan düzenlemeler, 21. yüzyıl global toplumunun çok da alışkın olmadığı bir durum olmuştur.Bu çalışma pandeminin ortaya çıkışı, küresel yayılma süreci ve sonrası etkileriyle başlamakta ardından dijital para, kripto para, token kavramlarının açıklanması ve varlık değerleri ile kripto paraların performansı gibi konuları detaylı bir şekilde ele almaktadır. Kripto para ile fiziksel paranın konumu, gelecekte nasıl bir şekil alacakları konusunda derinlemesine analiz yapılmıştır. Piyasalardaki yatırımcı ve piyasa yapıcıların ekonomik programlar dahilinde yazılı ve görsel basında açıklayıp izledikleri yollar araştırılmış, ülkelerin bu pandemi sonrası açıkladığı ekonomik programlar ile yıllardan beri süregelen ekonomik alışkanlıklarının değişmeye başladığı sonucuna varılmıştır.Toplumsal açıdan bireylerin ve tüzel kişiliklerin kripto para ile henüz alakadarolmadıkları gözlemlenmiştir. Pandemi ile birlikte ortaya çıkan sokağa çıkma yasağı dijitalleşmeyi hızlandırmış ve toplumlarca bu durum ile birlikte hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını, ticaretin, eğitimin, iletişimin transferlerin ve kısacası hayata dair birçok şeyin dijital ortamlarda yaşanacağı kabul görür hale gelmiştir. Bu çalışma hazırlanırken özellikle fiziki paraların tedavülden kalkıp kalkmayacağı, dijital ve kripto paraların ekonomik yaşantımızda uluslararası ticarette nasıl bir konumda olacağı ve pandemi sonrası bizleri nasıl bir finansal hayatın beklediği sorularına cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
When the recent historical chronology of the world is examined, we see that various events affecting all humanity have occurred, such as world wars, the end of the cold war, economic crises and epidemics. All these events have, of course, created a series of consequences for humanity. The Covid-19 pandemic, which emerged especially in the last months of 2019, has led to a series of revolutions in the financial system, daily life and personal habits, primarily affecting human health and, over time, with its global effects. Both the size of the pandemic and the sanctions imposed during the pandemic have been a situation that the 21st century global society is not accustomed to.This study starts with the emergence of the pandemic, its global spread process and its after effects,and then discusses in detail issues such as digital money, crypto virtual money, explaining the concepts of tokens, asset values and the performance of crypto virtual currencies. An in-depth analysis was made on the position of crypto virtual money and physical money and what shape they will take in the future. The paths followed by investors and market makers in the markets within the economic programs have been investigated, and it has been concluded that the economic habits that have been going on for years have begun to change with the economic programs announced by the countries after this pandemic. From a social perspective, it has been observed that both real individuals and legal entities are not yet interested in crypto money. The curfew that emerged with the pandemic has accelerated digitalization, and it has become accepted by societies that with this situation, nothing will be the same as before, trade, education, communication, transfers and, in short, many things about life will be experienced in digital environments. While preparing this study, answers were sought to the questions of whether physical currencies will be removed from circulation, what position digital and crypto currencies will be in international trade in our economic life, and what kind of financial life awaits us after the pandemic.