The impact of job stress and enployee's commitment on job performance: An analysis of edible oil industry
İş stresinin ve çalışan bağlılığının iş performansı üzerindeki etkisi: Yenilebilir yağ endüstrisinin analizi
- Tez No: 800997
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, iş stresinin ve çalışanın bağlılığının iş performansı üzerindeki etkisinden bahsetmektedir. İş stresi ve çalışanın bağlılığı içinde, Pakistan'da İş Performansını anıtsal olarak ve önceden etkileyen unsurlar vardır; Yenilebilir Petrol Endüstrilerine dayanan bu kayda değer faktörler üzerinde sınırlı çalışmalar yapılmıştır. İş stresi, çalışanın bağlılığı ve iş performansı arasındaki ilişki, Yenilebilir Petrol de dahil olmak üzere Pakistan'ın çeşitli endüstrilerinde henüz analiz edilmemiştir. Çalışma, iş stresinin gerçekten zarar verici bir fenomen olarak algılanmasına rağmen, aşırı olmadığında iş performansını olumlu yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Ayrıca, çalışanın bağlılığının da iş performansını olumlu ve anıtsal olarak etkilediği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study talks about the impact of job stress and employee's commitment on job performance. There are elements within job stress and employee's commitment that influence Job Performance monumentally and beforehand in Pakistan; limited studies have done on these noteworthy factors based on Edible Oil Industries. The relationship among job stress, employee's commitment and job performance is also not analyzed yet in various industries of Pakistan including Edible Oils. The study has revealed that even though job stress is perceived as a really damaging phenomenon, but it does impact job performance positively when it is not excessive. It is also revealed that employee's commitment too impacts job performance positively and monumentally.