İşletmelerde yetenek yönetimi, örgütsel güven ve girişimci davranış: Bilişim şirketlerinde bir araştırma
Talent management, organizational trust and entrepreneurial behavior in business: A study in it companies
- Tez No: 801013
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FEDAİ ÇAVUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Yetenek yönetimi, doğru iş için, doğru zamanda, doğru insanı bulmak ve elde tutmak için gerçekleştirilen insan kaynakları uygulamalarının bütünü olarak tanımlanmaktadır. Örgütsel güven, örgütsel hedefleri gerçekleştirmek için hem yatay hem de dikey olarak örgüt içi bir değer zinciri yaratarak kişinin örgütüne ve liderine duyduğu güven olarak tanımlanmaktadır. Girişimci davranış, fırsatları tanıyarak, yararlanılabilecek kaynakları doğru tespit ederek bu fırsatlara göre hareket edebilme davranışı olarak tanımlanmaktadır. Tanımlanmış olan bu üç kavram üzerine gerçekleştirilen araştırma, literatüre katkı sağlayabilmek için belirli bir amaç çerçevesinde ele alınmış ve ortaya çıkan sonuçlar bilimsel veriler dikkate alınarak yorumlanmıştır. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma Türkiye'de faaliyet gösteren ilk 500 bilişim firması çalışanları üzerine gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri SPSS ve AMOS istatistik programları kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı; yetenek yönetimi, örgütsel güven ve girişimci davranış arasındaki ilişkiyi inceleyerek, etki ve sonuçlarını ortaya koymaktır. Çalışmanın temel sonucunda; yetenek yönetiminin girişimci davranış üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir etkisinin olduğu ve örgütsel güvenin girişimci davranış üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir etkisinin olduğu saptanmıştır. Ayrıca yetenek yönetiminin örgütsel güven üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir etkisinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Talent management is defined as a set of human resource practices to find and retain the right people for the right job at the right time. Organizational trust is defined as trust in one's organization and leader by creating a value chain both horizontally and vertically within the organization to achieve organizational goals. Entrepreneurial behavior is defined as the behavior of recognizing opportunities, correctly identifying the resources that can be utilized, and acting according to these opportunities. The research on these three defined concepts has been handled within the framework of a specific purpose in order to contribute to the literature, and the results have been interpreted by taking into account scientific data. The quantitative research method was used in this study. The research was conducted on the employees of the top 500 IT companies operating in Turkey. The research data were analyzed using SPSS and AMOS statistical programs. The main purpose of this study is to examine the relationship between talent management, organizational trust, and entrepreneurial behavior and to reveal the effects and results. The main results of the study revealed that talent management has a statistically significant and positive effect on entrepreneurial behavior, and organizational trust has a statistically significant and positive effect on entrepreneurial behavior. It was also found that talent management has a statistically significant and positive effect on organizational trust.