Aile hekimliğine başvuran hipotiroidizm tanılı hastalarda covıd-19 pandemi sürecinin, tiroid hormonları ve biyokimya laboratuar parametrelerine etkisi
The effect of the covid-19 pandemic process on thyroid hormones and biochemistry laboratory parameters in patients diagnosed with hypothyroidism who applied to family medicine
  1. Tez No: 801012
  2. Yazar: SEMA GELDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM SUVAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş ve Amaç: COVID-19 süreci, tüm metabolik hastalıkların takip sürecinde aksamaya sebep olduğu gibi tiroid hastalıklarının da takiplerinde aksamalara neden olmuştur. Bu sürecin etkisinin hipotiroidi hastalarının kan parametreleri üzerinde değişikliğe yol açıp açmadığı konusunda literatüre katkı sağlamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı, retrospektif ve tek merkezli olan bu çalışmamızda; Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine 11.09.2019 – 11.03.2020 tarihleri arasında ve pandemi dönemi 01.06.2020-01.12.2020 tarihleri arasında dahil etme kriterlerini taşıyan 200 hastanın verileri taranıp demografik özellikleri ve kan parametreleri karşılaştırıldı. Hastaların kayıtlarına hastane bilgi işletim sistemi üzerinden ulaşılmıştır. İstatistiksel analiz için IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) for Windows 25.0. Armonk, NY:IBM Corp. programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 200 vakanın 173'ü (%86.5) kadındı. Tüm hastaların yaş ortancası 54 (min:23-maks:86) yıldı. Herhangi bir kronik hastalığı bulunan 89 (%44.5) katılımcı çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The COVID-19 process has caused disruption in the follow-up process of all metabolic diseases, as well as disruptions in the follow-up of thyroid diseases. We aimed to contribute to the literature on whether the effect of this process leads to changes in the blood parameters of hypothyroidism patients. Materials and Methods: In this descriptive, retrospective and single–centered study, the data of 200 patients who met the inclusion criteria between 11.09.2019 - 11.03.2020 and the pandemic period 01.06.2020-01.12.2020 in the Family Medicine outpatient clinics of the Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt University of Health Sciences were scanned and their demographic characteristics and blood parameters were compared 11.03.2020-01.03.2020 2020-01.06.2020 -01.12.2020 -01.12.2020 -01.12.2020 -01.12.2020. The records of the patients were accessed through the hospital information operating system. IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) for Windows 25.0. Armonk, NY:IBM Corp. program was used for statistical analysis. Findings: Of the 200 cases included in the study, 173 (86.5%) were women. The median age of all patients was 54 (min:23-max:86) years. 89 (44.5%) participants with any chronic disease were included in the study.