CROHN hastalarında oksidatif ve nitrozatif stresin araştırılması
Investigation of oxidative and nitrosative stress in CROHN patients
  1. Tez No: 801035
  2. Yazar: ANCEL AYSUN BAĞDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZGİN BARUTÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Crohn Hastalığı, ağızdan anüse kadar tüm gastrointestinal sistemi etkileyebilen, atlamalı tutulum ile karakterize, relaps ve remisyonlarla seyreden bir inflamatuar barsak hastalığıdır. Crohn hastalığı gelişiminde; barsak mikrobiyomundaki değişiklikler, intestinal mukozadaki bozulmalar ve genetik faktörler sorumlu tutulmaktadır. Ayrıca oksidatif stresin hastalığı karakterize eden doku hasarına ve fibrozisine önemli bir katkı yaptığı düşünülmektedir. Crohn hastalarında artan reaktif oksijen türlerininseviyeleri ile azalmış antioksidan savunma arasındaki dengesizlik ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı; dinamik tiyol/disülfit homeostazının, glutatyonun, glutatyon peroksidazın, miyeloperoksidazın, 3-nitrotirozin ve nitrik oksitinCrohn hastalığı patofizyolojisine olası katkılarını belirlemek ve değerlendirmektir. 01.06.2021 ile 30.10.2022 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Gastroenteroloji Bilim Dalına başvurmuş ve Crohn hastalığı ile takipli 38 remisyondave 38 yeni tanılı aktif hasta olmak üzere toplam 76 hasta prospektif olarak çalışmaya alındı.Çalışmaya alınan tüm hastaların yaş, cinsiyet, sigara öyküsü, hastalık yaşı, sigara içme durumu, takiplerde rutin olarak bakılan tam kan sayımı ve biyokimyasal parametreler ile oksidatif stres ve nitrozatif stres markerları kayıt altına alındı. NO, MPO, 3-NT, doğal tiyol, total tiyol, doğal/total tiyol, disülfit/doğal tiyol, disülfit/total tiyol markerları aktif hastalık, remisyon grubu ve kontrol grubu arasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Crohn's Disease is an inflammatory bowel disease that can affect the entire gastrointestinal tract from the mouth to the anus, characterized by skipped involvement and progressing with relapses and remissions. in the development of Crohn's disease; Changes in the intestinal microbiome, deterioration in the intestinal mucosa and genetic factors are held responsible. In addition, oxidative stress is thought to make an important contribution to the tissue damage and fibrosis that characterizes the disease. An imbalance between increased reactive oxygen species levels and decreased antioxidant defense occurs in patients with Crohn's. The aim of this study; To identify and evaluate the possible contributions of dynamic thiol/disulfide homeostasis, glutathione, glutathione peroxidase, myeloperoxidase, 3-nitrotyrosine, and nitric oxide to the pathophysiology of Crohn's disease. Between 01.06.2021 and 30.10.2022, a total of 76 patients, 38 of whom were diagnosed with Crohn's disease andaccepted as active patients, 38 of whom were in remission, were prospectively evaluated in Gaziantep University, Department of Internal Medicine, Gastroenterology Department.Age, gender, smoking history, disease age, smoking status, routine complete blood count and biochemical parameters and oxidative stress and nitrosative stress markers were recorded in all patients included in the study. NO, MPO, 3-NT, natural thiol, total thiol, natural/total thiol, disulfide/natural thiol, disulfide/total thiol markers were compared between active disease, remission group and control group.