Radyologların kontrast madde reaksiyonlarının yönetimine ilişkin kontrol tercihleri
Control preferences of radiologists for management of contrast materials reactions
- Tez No: 801036
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Kontrol Tercihleri Ölçeği kullanarak, radyologların kontrast maddelerle ilgili yan etkilerin yönetiminde klinisyenler ile işbirliği yapma eğilimini araştırmak. Gereç ve Yöntem: Çalışma lokal olarak (Kayseri'de) yaşayan radyologlarla karşılıklı görüşmeler yoluyla (interview) gerçekleştirilmiştir. Görüşme esnasında modifiye edilmiş bir Kontrol Tercihleri Ölçeği (KTÖ) kullanılmıştır. Bu ölçeğin uygulanması esnasında katılımcıya her biri başka bir kartın üzerine yazılmış beş farklı tercih seçenek sunulmaktadır. Tercihler radyologların kontrast maddelerle ilgili risklerin yönetimi konusunda tam aktif olması veya (tam tersi) tam pasif olması arasında değişmektedir. Görüşme sonunda katılımcının en çok tercih ettiği iki rol belirlenmiş ve bu roller kategorize edilerek tanımlayıcı istatistik analiz uygulanmıştır. Bulgular: KTÖ uygulanan 44 görüşmenin 6'sında (%13.6) tamamen aktif rol, 19 tanesinde (%43.2) ise tamamen pasif rol tercih edildi. Toplam 19 radyolog (%43.2) işbirlikçi rollerden birini tercih etti. İşbirlikçi rolü benimseyenlerde en çok tercih edilen rol 8 kişi (%18.2) ile işbirlikçi-pasif roldü. Sonuç: Klinisyenler üzerinde ve aynı yöntemi kullanarak gerçekleştirdiğimiz bir önceki çalışmanın sonuçlarıyla kıyaslarsak, KM reaksiyonlarının yönetimi söz konusu olduğunda radyologlar klinisyenlere kıyasla pasif bir tutum izleme eğilimindedirler.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the tendency of radiologists to collaborate with clinicians in the management of contrast media reactions by using the Control Preferences Scale. Materials and Methods: The study was carried out with radiologists living locally (in Kayseri) through mutual interviews. A modified Control Preferences Scale was used during the interview. During the application of this scale, participants were required to prefer among five different options, each of which is written on a seperate card. Preferences range from being fully active to fully passive in managing the risks associated with contrast media. At the end of the interview, the two most preferred roles of the participants were detected and they were categorized through descriptive statistical analysis. Results: Fully active role was preferred in 6 (%13.6), and completely passive role was preferred in 19 (%43.2) of 44 interviews. Nineteen radiologists (%43.2) preferred one of the collaborative roles. The most preferred role among those who adopted a collaborative role was the collaborative-passive role with 8 participants (%18.2). Conclusion: Compared to the results of our previous study with clinicians by using the same method, radiologists tend to prefer a passive role with regard to the management of contrast media reactions.