Ovulasyon tetiklemesinde standart ve eş zamanlı intra uterin inseminasyon (İUİ) uygulaması: Karşılaştırma ve gebelik sonuçlarına etkisi
Standard and simultaneous intrauterin insemination (IUI) application in ovulation trigger: Comparison and effect on pregnancy results
- Tez No: 801034
- Danışmanlar: PROF. DR. SETENAY ARZU YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Biz çalışmamızda Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfertilite polikliniğinde Uygulanan ovulasyon indüksiyonu ile standart İUİ ve eş zamanlı İUİ sikluslarını retrospektif olarak inceleyip gebelik oranlarına etkisi ve 2 grubun arasındaki farkları tespit etmeyi hedefledik. Çalışmamızda Selçuk Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalı Tüp Bebek Merkezinin Kliniği'ne 1 Ocak 2015 ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında açıklanamayan infertilite ve PKOS nedeniyle İUİ tedavisi uygulanan 669 hastanın, Standart İUİ ile hCG ile eş zamanlı yapılan İUİ sikluları karşılaştırıldı ve gebelik ile ilgili sonuçları retrospektif bir şekilde araştırılarak elde edilen verilerdeki farkları tespit etmeyi hedefledik. Hastaların karakteristik özelliklerinden hasta yaşının, hastanın eşinin yaşının, infertilite süresinin, VKİ, menstrüasyonun üçüncü günü FSH, LH,E2,TSH ve prolaktin değerlerinin,elde edilen folikül sayısının, TPMSS değerleri araştırıldı ve bu değerlerin İstatistiksel analizi SPSS programında hesaplandı. Sonuçlar karşılaştırılıp anlamlı fark olup olmamasına göre rapor edildikten sonra istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Çalışmamızda eşzamanlı yapılan İUİ'larda gebelik sonuçları (β-hCG pozitifliği %6,klinik gebelik %5,2),Standart İUİ'larda gebelik oluşanlarda (β-hCG pozitifliği %13,klinik gebelik %11,7) bulunmuştur ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark değildir. Çalışmamızda 669 çifte İUİ uygulanmış ve gebelik başarısı (β-hCG pozitifliği %19,1,klinik gebelik %16,9) olarak tespit edilmiştir. Bu oran literatürdeki diğer çalışmalarla benzer bir orandır. Sonuç olarak, klinik uygulamalarda standart İUİ uygulanamadığı zamanda veya şartlar sağlanmadığında eş zamanlı İUİ ile aynı sonuçlar elde edebileceğimizi, kabul edilebilir başarı oranına sahip olduğu ve göz ardı edilmeyecek bir alternatif yöntem olduğunu gösterdik. Değerlendirdiğimiz hasta sayısının nispeten düşük olması göz önüne alınarak daha iyi sonuçlar için büyük hasta popülasyonlu randomize prospektif çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to retrospectively examine the ovulation induction and standard IUI and simultaneous IUI cycles applied in the Selcuk University Faculty of Medicine Infertility Outpatient Clinic, and to determine the effect on pregnancy rates and the differences between the two groups.In our study, the IUI cycles performed simultaneously with Standard IUI and hCG in 669 patients who were treated with IUI for unexplained infertility and PCOS in the Clinic of the IVF Center of the Department of Obstetrics and Gynecology of Selcuk University between January 1, 2015 and December 31, 2022, were compared.We aimed to determine the differences in the data obtained by investigating the results retrospectively.The patient's age,the duration of infertility, BMI, FSH, LH, E2, TSH and prolactin values on the third day of menstruation, the number of follicles obtained, TPMSS values were investigated from the characteristic features of the patients, and the statistical analysis of these values was calculated in the SPSS program.The patient's age, the age of the patient's spouse, the duration of infertility, BMI, FSH, LH, E2, TSH and prolactin values on the third day of menstruation, the number of follicles obtained, TPMSS values were investigated from the characteristic features of the patients, and the statistical analysis of these values was calculated in the SPSS program. After the results were compared and reported according to whether there was a significant difference, no statistically significant difference was found. In our study, pregnancy outcomes in concomitant IUIs (β-hCG positivity 6%, clinical pregnancy 5.2%), and pregnancy in standard IUIs (β-hCG positivity 13%, clinical pregnancy 11.7%) were found statistically significantis not a difference.In our study, IUI was applied to 669 couples and pregnancy success (β-hCG positivity 19.1%, clinical pregnancy 16.9%) was found. This rate is similar to other studies in the literature.As a result, we have shown that we can achieve the same results with simultaneous IUI when standard IUI cannot be applied in clinical applications or when conditions are not met, it has an acceptable success rate and it is an alternative method that cannot be ignored. Considering the relatively low number of patients we evaluated, we think that randomized prospective studies with large patient populations are needed for better results.