Gömülü yirmi yaş cerrahisinde ozon tedavisinin postoperatif ağrı, ödem, trismus ve kan akımı üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of ozone therapy on postoperative pain, edema, trismus and blood flow in impacted wi̇sdom teeth surgery
- Tez No: 801042
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU DENİZ KARSLI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Gömülü mandibular yirmi yaş cerrahisi sonrasında oluşabilecek komplikasyonların giderilmesine yönelik pek çok yöntem uygulanmaktadır. Bölgedeki yara iyileşmesi kalitesi ve kanlanma oranları farklı yöntemlerle değişebilmektedir ve hasta konforu için de önem taşımaktadır. Çalışmamızda topikal ozon (Apoza-Ozone DTA) uygulamasının yirmi yaş diş çekiminden sonra oluşan ağrı, ödem, trismus ve operasyon bölgesindeki yumuşak doku kanlanması üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Mandibulada çift taraflı tam gömülü yirmi yaş dişleri bulunan, yaşları 18-24 arasında değişen 40 hasta (26 kadın, 14 erkek) çalışmaya dahil edilmiştir. Randomize kontrollü split mouth tasarım ile ozon ve kontrol grupları olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. Ekstraoral olarak belirlenen noktalar arası ve ağız açıklığı metrik ölçümleri ile trismus ve ödem, VAS ile ağrı değerlendirmeleri yapılıp, kullanılan NSAİİ lar kaydedilmiştir. Komşu dişte bir ve yumuşak dokuda belirlenmiş üç nokta olmak üzere toplam dört noktadan Lazar Dopler Flowmetre ile preoperatif, postoperatif 3. ve 7. günlerde kan akışı ölçümleri yapılmıştır. Çalışmamızın sonucunda ozon grubunda 3. günde ödem istatistiksel olarak anlamlı azalma göstermiştir. Trismus açısından postoperatif 3. ve 7. gün değerlerinde azalma daha fazla kaydedilmiştir. Ağrı daha az hissedilmiş ve alınan toplam ağrı kesici sayısı daha az kaydedilmiştir. Komşu dişin pulpal kan akımı azalışı, ozon grubunda kontrol grubuna kıyasla postoperatif 3. günde istatistiksel alarak anlamlı gözlenmiştir. Yumuşak dokudaki kan akımı değerlendirildiğinde, ozon grubunda 3 noktada kan akımının 3. günde 1. güne göre anlamlı seviyede arttığı, 7.
Özet (Çeviri)
Many methods are being applied to eliminate the complications occurring postoperative to impacted mandibular third molar extraction. The healing quality and circulation rates should change by different methods and are also important for patient comfort. In our study, it is aimed to evaluate the effect of topical ozone therapy (Apoza-Ozone DTA) on pain, edema, trismus and circulation of soft tissue in the operation field after third molar surgery. 40 patients (26 females and 14 males) between 18 -24 yrs were included in; having bilateral impacted mandibular third molars. A randomized controlled split mouth method was preferred to design two groups; one as ozone and the other as control. One point on the narrow tooth and three points on gingival tissue were determined for the evaluation of circulation, measured by laser doppler flowmeter. Meanwhile the values of pain, edema and trismus were recorded by metric measurements anv VAS. The NSAID were also recorded. All measurements were done preoperatively and on days 3 and 7 postoperatively. According to the results, ozone group demonstrated significant decrease in edema on the third day and in trismus values on the 3rd and 7th days. Pain and the number of NSAID used showed also significant decrease in this group. The pulpal circulation of narrow teeth was recorded lower than preoperative values in ozone group.