Investigating EFL teachers' perspectives toward using teaching aids in collaborative e-learning (Case study of Baghdad, Tikrit and Babil Universities)
EFL öğretmenlerinin işbirlikçi e-öğrenimde öğretim gereçlerini kullanmaya yönelik bakış açılarının incelenmesi (Bağdat, Tikrit ve Babil Üniversiteleri örneği)
- Tez No: 801101
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAJWA ISMAIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Eğitim uygulamalarındaki büyük gelişmenin bir sonucu olarak, eğitim hedeflerine hizmet etmek için öğretim araçlarının kullanımında değişiklikler gerekliydi. Bu değişiklikler, öğretmenlerin özellikle üniversite öğrencileri ile karşılaştıkları sınıf içi sorunlara yaratıcı bir çözüm sağlamıştır. Bu çalışma, Iraklı EFL öğretmenlerinin çalışmanın içeriğini e-öğrenme yoluyla sunarken kullandıkları araçlara ve bu öğretim yardımcılarının öğrencilere öğrenme sürecinde yardımcı olup olmadığına ışık tutmaya çalışmaktadır. Bu seçilen araştırmanın örneklem büyüklüğüne dahil edilmek üzere (123) erkek ve kadın üniversite profesörlerinden oluşan bir örneklem seçilmiştir. Örneklemler üç Irak üniversitesinden (Bağdat, Tikrit ve Babil Üniversiteleri) alınmıştır. Çalışmanın amaçlarına ulaşmak için, işbirlikçi e-öğrenmede öğretim araçlarını kullanmaya yönelik öğretmenlerin bakış açılarını ölçmek için (30) maddeden oluşan bir anket kullanıldı. Bu araç, araştırmacı tarafından hazırlanmış ve kabul edilebilir bir güvenilirlik aşaması ile doğrulanmıştır. Çalışma sorularının analizinin sonuçları, (0.05) olasılık oranında önemli farklılıklar olduğunu göstermiştir; bu, öğretmenlerin öğrenme sürecinde öğretim yardımcılarının kullanımına yönelik yüksek düzeyde bir bakış açısına işaret etmektedir. Iraklı İngilizce öğretmenleri tarafından kullanılan bu öğretim yardımcıları, çalışmanın EFL içeriğinin e-öğrenme yoluyla sunulmasında büyük önem taşımaktadır. Son olarak, sonuçlar işbirliğine dayalı e-öğrenmenin (bundan böyle CEL) öğrencilere yardımcı olduğunu ve öğrencilerin öğrenmesini kolaylaştırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of the huge development in educational practices, changes in the use of teaching aids were necessary to serve the educational goals. These changes provided a creative solution to the classroom problems faced by the teachers, especially with university students. This study tries to shed light on the used aids by the Iraqi EFL teachers in presenting the content of the study through e-learning and whether these teaching aids help and assist the students in the process of learning. A sample of (123) male and female university professors was selected to include in the sample size of this chosen investigation. The samples are from three Iraqi universities (Baghdad, Tikrit and Babil Universities). To achieve the purpose of the study 's aims, a questionnaire consisting of (30) items was used to measure teachers' perspectives towards using teaching aids in collaborative e- learning. This instrument was prepared by the researcher and validated with an acceptable reliability stage. The results of the analysis of the study questions showed that there are significant differences at a probability ratio of (0.05), which indicates a high level of teachers' perspective towards the use of teaching aids in the learning process. These teaching aids used by Iraqi EFL teachers are of great importance in presenting the EFL content of the study through e-learning. Finally, the results indicate that collaborative e-learning (CEL henceforth) helps students and facilitates student learning.