Ders imecesi modelinin sınıf öğretmeni adaylarının öğretmenlik becerilerinin geliştirilmesi üzerine etkililiğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of the lesson study model on the development of teacher candidates' teaching skills
  1. Tez No: 801100
  2. Yazar: İKBAL POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırmada, Sınıf Öğretmeni adaylarının öğretim becerilerini geliştirmesinde, ders imecesi modelinin rolünü değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu çalışma durum çalışması olarak tasarlanmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı olarak, ders imecesi ekibinin yansıtıcı değerlendirme raporları, yapılan toplantıların kayıtları kullanılmıştır. Bunların yanı sıra ders planlarının hazırlanması, uygulanması ve değerlendirmesiyle beraber öğretmen adaylarının öğrenme-öğretme ortamında değerlendirilmesi de yapılmıştır. Bu bağlamda Sawada ve Piburn (2002) tarafından geliştirilen araştırma/sorgulamaya dayalı öğretim gözlem formu (Reformed Teaching Observation Rubric-RTOP) kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının öğretim programlarında yer alan kazanımlara uygun bireysel olarak hazırladıkları ders planları da kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının planlar hakkındaki görüşleri ve ders imecesi ile hazırlanan ders planlarının uygulanmasına yönelik yansıtıcı değerlendirmeleri kullanılmıştır. Ayrıca araştırma sorgulamaya dayalı olarak hazırlanan ders planlarının yine bu yaklaşıma uygun olarak gerçekleştirilen uygulanmasına yönelik ders değerlendirmeleri de kullanılmıştır. Bu kapsamda veriler, MEB'den ve Öğretmenlik Uygulaması kapsamında derslerinde uygulama yapılacak Sınıf Öğretmeninden ayrıca çalışma grubundan izin alınarak toplanmıştır. Her bir uygulama için toplanan veriler ayrı ayrı ve aşamalılık gösterecek şekilde betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda ders imecesi süreçlerinin, öğretmen adaylarının kazanım odaklı ders işleme becerilerini geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Uygulamaların bitiminden sonra öğretmen adaylarının görüşlerini belirlemek amacıyla bire bir görüşmeler yapılarak veri toplanmıştır. Bu görüşmeler sonucunda öğretmen adaylarının ders imecesi modeliyle mesleki olarak gelişim katettiklerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the role of the lesson study model in developing the teaching skills of prospective classroom teachers. This study was designed as a case study. Reflective evaluation reports of the lesson study team and records of the meetings were used as data collection tools. In addition to these, the preparation, implementation and evaluation of lesson plans and the evaluation of pre-service teachers in the learning-teaching environment were also conducted. In this context, the research/inquiry-based teaching observation form (Reformed Teaching Observation Rubric-RTOP) developed by Sawada and Piburn (2002) was used. The lesson plans prepared by the pre-service teachers individually in accordance with the learning outcomes in the curriculum were also used. The pre-service teachers' opinions about the plans and their reflective evaluations on the implementation of the lesson plans prepared through lesson study were used. In addition, lesson evaluations of the implementation of the lesson plans prepared based on inquiry-based research, which were also carried out in accordance with this approach, were also used. In this context, the data were collected by obtaining permission from the MoNE, the classroom teacher in whose lessons the teaching practice would take place, and the study group. The data collected for each application were analyzed separately and progressively by descriptive analysis method. As a result of the analysis, it was concluded that lesson study processes improved pre-service teachers' outcome-oriented lesson study skills. After the end of the applications, data were collected through one-to-one interviews to determine the opinions of the pre-service teachers. As a result of these interviews, it was concluded that pre-service teachers improved professionally with the lesson study model.