Bilim gazeteciliği bağlamında Covıd-19 haberlerinin yazılı basında incelenmesi
Examination of Covid-19 news in the print media context of science journalism
- Tez No: 801103
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bilim gazeteciliği, 18.yüzyılda Avrupa'da yaşanan Sanayi Devrimi ile ortaya çıkmıştır. Avrupa'nın yaşadığı bu süreçte insanlar bilim ve teknolojide meydana gelen gelişmelere kayıtsız kalamamış; bilimsel içerikler gazetelerde yer almıştır. Sanayi Devriminde olduğu gibi günümüzde de toplumlar medya aracılığı ile bilimsel gelişmelerden haberdar olmaktadır. Bu nedenle, Covid-19 salgını gibi tüm dünyayı etkileyen ve salgın hakkında bilimsel bilgiye en fazla ihtiyaç duyulan böyle bir süreçte medyada yer alan bilimsel içerikli haberler halkı bilgilendirme noktasında büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda çalışmanın konusu Hürriyet, Yeni Şafak, Cumhuriyet gazetelerinde yer alan Covid-19 haberlerinin bilim gazeteciliği bağlamında incelenmesidir. Çalışmada içerik analizi yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Science journalism emerged with the Industrial Revolution in Europe in the 18th century. During this period in Europe, people could not remain indifferent to the developments in science and technology; scientific content has appeared in newspapers. As in the industrial revolution, societies today are aware of scientific developments through the media. Fort his reason, scientific news in the media is of great importance at the point of informing the public, in such a process that affects the whole world, such as the Covid-19 epidemic, and where scientific information about the the epidemic is most needed. In this context, the subject of the study is the examination of Covid-19 news in Hürriyet, Yeni Şafak, Cumhuriyet newspapers in the context of science journalism. Content analysis method was used in the study.