Eco-apocalyptic harbingers: An ecocritical approach to selected plays by Thomas Eccleshare, Stef Smith, Caryl Churchill, and Lucy Kirkwood
Eko-apokaliptik alametler: Thomas Eccleshare, Stef Smıth, Carly Churchıll ve Lucy Kırkwood'un şeçili oyunlarına ekoeleştirel bir yaklaşım
  1. Tez No: 801104
  2. Yazar: YALÇIN ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDUL SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
İnsanlık, 20. yüzyıldan bu yana ekolojik krizlere her geçen gün artarak maruz kalmakta ve gezegenin ekolojik dengesi geri döndürülemez bir biçimde tahrip edildiğinden çok daha yıkıcı felaketlere şahit olmanın da eşiğindedir. Ancak, insanlık yaklaşan tehdidin yeterince farkında değildir. Bu yüzden çeşitli bilimsel ve edebi eserler gezegenin sınırları tamamen aşılmadan önce insanlığı bu acı gerçekle yüzleştirmeye çabalamaktadır. Bunun yanı sıra, ekolojik farkındalığı artırmak için önemli bir araç olarak eko-apokaliptik unsurlar teatral oyunlar da dahil olmak üzere edebi eserlerde kullanılmaktadır. Dolayısıyla ekoeleştirel bir yaklaşım benimseyen bu tez, ekolojik krizlerin sebeplerinin ortaya çıkarılması ve ekolojik farkındalık kazandırılmasında üstelendikleri rolleri tartışmak için nadiren çalışılmış ve eko-apokaliptik yansımalar ile dolu dört çağdaş İngiliz eko-distopik oyununu incelemektedir. Bu oyunlar sırasıyla Thomas Eccleshare'in Pastoral (2019), Stef Smith'in Human Animals (2016), Caryl Churchill'in Escaped Alone (2016) ve Lucy Kirkwood'un The Children (2016)'dır. Ekoeleştiriye dair teorik artalan bilgisinin sunulması, ekoeleştirinin temel kavramlarının tanıtılması ve apokalipsin kurmaca metinlerdeki işlevinin tartışılmasının ardından bu çalışma, oyunlarda da işaret edilen mevcut ve yaklaşmakta olan ekolojik felaketlerin meydana gelmesine neden olan etmenleri sorgulamaktadır. Bu tez ilk olarak Pastoral'i analiz ederek antroposentrik kültür, tüketimcilik, eğitim, teknolojik ilerleme yoluyla inşa edilen ve sürdürülen insan/doğa ikili karşıtlığının ekolojik tahribattaki rolünü sorgulamaktadır. Daha sonra, Human Animals isimli oyuna odaklanarak, türcülük ve kapitalizm tarafından derinleştirilen insan/hayvan ikili karşıtlığının ekolojik denge üzerindeki olumsuz etkilerini ortaya koymaktadır. Böylelikle bu tez, insanların ve insan olmayanların birbirlerine olan bağımlılığını göstermekte ve ikili karşıtlıkların ekolojik denge üzerindeki ciddi etkilerini vurgulamaktadır. Ayrıca çalışma, Escaped Alone isimli oyunu ekososyalist bir perspektiften ele alarak kapitalist sosyoekonomik sistemin yıkıcı ekolojik problemlere yol açma potansiyelini tartışmaktadır. Çalışmanın son bölümü ise The Children'ı incelemekte ve sürdürülebilir olmayan teknolojik gelişimin insanlık için bir ilerleme mi sağladığını yoksa gerilemeye mi neden olduğunu sorgulamaktadır. Bu bölüm aynı zamanda yaşanabilir bir gezegeni sürdürebilmek adına nesiller arası ve nesiller içi çevresel adalete olan acil ihtiyacın altını çizmektedir. Söz konusu oyunlar, ürkütücü eko-apokaliptik çerçeveleri ve bilinçli karakterleri vasıtasıyla ekolojik krizlere dair farklı sebepler öne sürmesine karşın her biri ekolojik farkındalık kazandırmaya ve kitlelere bilimsel olarak zaten ortaya konulmuş olan gezegensel sorumluklarını kabul ettirmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Humanity has been increasingly exposed to ecological crises since the beginning of the 20th century, and it is on the verge of witnessing more ravaging disasters due to the fact that the ecological balance of the planet has been disrupted irreversibly. Nevertheless, humanity is not aware of the impending threat as it needs to be. Therefore, various scientific and literary works strive to make humanity conscious of this acute fact before the planetary boundaries are totally transgressed. Furthermore, eco-apocalyptic elements are employed as significant vehicles to raise ecological consciousness in literary works, including theatrical plays. Accordingly, adopting an ecocritical approach, this dissertation examines four British eco-dystopian plays which are rarely studied and full of eco-apocalyptic reverberations, namely, Thomas Eccleshare's Pastoral (2019), Stef Smith's Human Animals (2016), Caryl Churchill's Escaped Alone (2016), and Lucy Kirkwood's Children (2016), to discuss their roles in unearthing the reasons for the ecological crises and raising ecological consciousness. After providing theoretical background regarding ecocriticism, introducing its key concepts, and debating the function of apocalypse in fiction, the study interrogates the factors that engender current and impending ecological disasters indicated in each play. It first questions the role of the human/nature binary, which is constructed and maintained through anthropocentric culture, consumerism, education, and technological progress, in ecological degradation by analysing Pastoral. Next, the dissertation seeks to reveal the negative impacts of the human/animal binary deepened by speciesism and capitalism on the ecological balance by focusing on Human Animals. In this way, it demonstrates humans' and nonhumans' interdependence and highlights the severe impacts of binary oppositions on the ecological balance. Moreover, it discusses how the capitalist socioeconomic system can potentially induce severe ecological problems that devastate both humans and nonhumans by scrutinising Escaped Alone from an eco-socialist perspective. The final chapter of the study examines The Children and questions whether unsustainable technological advancement, which harbours destructive impacts on the planet, leads to progress or regression for humanity. It also highlights the urgent need for intragenerational and intergenerational environmental justice to maintain a liveable planet. Even though the plays put forward various reasons for probable ecological risks by virtue of their eco-apocalyptic frameworks and eco-conscious characters, the dissertation asserts that the plays serve the same purpose: all seek to raise eco-consciousness and foster the masses to acknowledge their planetary responsibilities, which have already been scientifically established.