Tracing orientalism in E. M. Forster's a Passage to India and Khaled Hussaini's the kite runner: A postcolonial study
E. M. Forster'ın A Passage to India'sında ve Khaled Hussaini'nin the Kite Runner: A postcolonial study'sinde oryantalizmin izini sürmek
- Tez No: 801105
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Oryantalizm kavramları, günümüz yazılarının anlaşılmasında bir mihenk taşı olarak ortaya çıkmış ve yükselmiştir. Bu yazılar ister batılı yazarlar tarafından yazılmış olsun, ister Batı'da yaşayan sahtekarlar tarafından yazılmış olsun, Doğu'yu tasvir etmede belli ölçütleri takip eder. Postkolonyal teori, postkolonyal yazıların içerdiği pek çok kavram ve açıklamayı ürettiği için edebiyatta Oryantalizm çalışmalarını kapsayan bir çatı olarak kabul edilebilir. Bu tezin amacı, E. M. Forster'ın A Passage to India ve Khaled Hussaini'nin The Kite Runner eserlerindeki oryantalizm fikrini keşfetmek ve açıklamaktır. Ayrıca çalışma seçilen romanlarda Oryantalizm'in anlamları gibi ilgili postkolonyal kavramları açıklamayı amaçlamaktadır. Dahası, postkolonyal oryantalizm anlamına yaklaşmak, postkolonyal bir bakış açısıyla her iki romanın derin açıklamasını takip eder. Bu çalışmanın önemi, seçilen her iki metinde de Şarkiyatçılığın anlamını ele almadaki öneminde yatmaktadır. Çalışma, Edward Saied'in Postkolonyal Oryantalizm kavramına ilişkin teorileştirmesini ve ayrıca Homi K. Bhabha'nın melezlik ve ötekiliğin anlamına ilişkin desteklenen açıklamasını takip ediyor. Çalışma, ötekileştirme ve oryantalizm kavramlarının sömürgecilik sonrası felsefede genel olarak iyi tasvir edildiği sonucuna varmıştır. A Passage to India'nın her sayfasına yalnızlık sinmiştir. Romanın en çarpıcı karşıtlığı, İngiliz ve Kızılderili boşlukları arasındadır. Müslümanlar ve Hindular birbirleriyle sohbet edemezler. Farklı insan gruplarının giderek artan yalnızlaşmasıyla ilgili olarak Forster sert bir yorumda bulunuyor. Hindistan'ın iki ana temasına bir pasaj, sömürgecilik ve oryantalizmdir. İngilizler ve Hintliler, Batı ve Doğu, Hristiyanlar ve Müslümanlar ve Hristiyanlar ve Hindular arasındaki etkileşimler, romanda tasvir edilen birçok ilişkiden sadece birkaçıdır. Hosseini, basmakalıp bir Doğulu olmayan bir kahramanı kullanırken, Uçurtma Avcısı Batılı okuyuculara hitap ediyor. Uçurtma Avcısı'nda Hosseini, Afganistan'daki etnik köken konusunu, yarattığı insanları karakterize ederek tartışıyor. 2003 yılında yayınlanan Uçurtma Avcısı, Afganistan'da meydana gelen karmaşık kişilerarası sorunları gösteriyor.
Özet (Çeviri)
The notions of oriantalism appeared and raised to be as a milestone in understanding the current writings. Wether these writings are written by the western writers or by forgieners who live in the West, it followes certain criteria in depicting the Orient. Postcolonial theory can be regarded as the umbrella the covers the studies of Orientalism in literature as it produces the many concepts and explainations that the postcolonial writings involve. The aims of this thesis is to explore and explain the idea of orientalism in E. M. Forster's A Passage to India and Khaled Hussaini's The Kite Runner. Also the study aimes to explain the related postcolonial concepts like the meanings of Orientalism in the selected novels. Moreover, aproaching the meaning of postcolonial orientalism followes the deep explaination to both novels from a postcolonial perspective. The importance of this study lies in its signifecence in tackling the meaning of Orientalism in both selected texts. The study follows the theorization of Edward Saied about the conception of Postcolonial Orientalism also the supported explaination to the meaning of hybridity and otherness by Homi K. Bhabha. The study concluded that the concepts of othering and orientalism are well-depicted across the board in post colonialism philosophy. loneliness permeates every page of A Passage to India. The novel's most striking contrast is between the English and Indian gaps. Muslims and Hindus cannot converse with one another. Regarding the growing isolation of distinct groups of people, Forster offers a scathing remark. A Passage to India's two main themes are colonialism and orientalism. The interactions between the British and Indians, the West and the East, Christians and Muslims, and Christians and Hindus are only a few of the many relationships that are depicted in the novel. While Hosseini utilizes a protagonist who is not a stereotypically outsider from the East, The Kite Runner appeals to Western readers. In Kite Runner, Hosseini discusses the subject of ethnicity in Afghanistan through the characterization of the people he has created. The Kite Runner, which was released in 2003, shows the complex interpersonal problems that occurred in Afghanistan.