Identity and homeland in Susan Abulhawa's Mornings in Jenin
Susan Abulhawa'nın Mornings in Jenin adlı romanında kimlik ve vatan
  1. Tez No: 840612
  2. Yazar: SAFAA MADKHANA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ BARİN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, Susan Abulhawa'nın 2010 yılında yayımlanan Mornings in Jenin romanında vatan ve kimlik kavramlarının temsilini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Dört neslin hikayesini takip eden roman, bir vatana bağlılığı ve aidiyet duygusunu resmetmektedir. Roman, karakterlerin toprağa olan güçlü bağlarını ve kimlik duygusunu, farklı travmalar ve bunların karakterler, aidiyet ve kimlik oluşumları üzerindeki etkileri ışığında derinlemesine incelemektedir. Ayrıca roman, diaspora, sürgün ve yerinden edilmenin karakterlerin kimlik oluşumu ve vatanla olan bağları üzerindeki duygusal etkilerini derinlemesine analiz etmektedir. Tez, romanın karakterlerin toprağa olan güçlü bağlarını ve sarsılmaz kimlik duygusunu nasıl resmettiğini ele almaktadır. Roman, karakterlerin derin kökleri olan toprak bağlantısının aidiyet duygusu ve varoluşları üzerindeki derin etkisini, onları zorlayan travmatik deneyimlerle birlikte incelemektedir. Diğer bir deyişle, tez romana, sürgün, diaspora, kayıp ve yerinden edilmenin çeşitli karakterlerin vatan ve kimlik oluşumu üzerindeki etkilerini gösteren bir edebi anlatı olarak yaklaşacaktır. Bu amaçla, Edward Said'in Oryantalizm teorisi, postkolonyal edebiyat eleştirisi lensinden analitik ve içgörülü bir çerçeve olarak kullanılmıştır. Yerliler üzerindeki dış güçlerin etkilerini, vatan ve kimlik gibi sorunları ve toplumları yaratan süreçleri vurgulayan postkolonyal teori, romanı kimlik ve vatan kavramlarıyla ilgili olarak yorumlamak ve analiz etmek için kullanılabilir. Kimliğin tarihsel, kültürel, miras ve söylemsel faktörler tarafından şekillendirilen dinamik bir süreç olduğunu öne sürmektedir. Said'in teorisi, kimlik, hayali coğrafyalar ve vatan ve kimlik gibi kavramları incelemek için gereklidir. Ayrıca, teorik çerçeve, tarih, kültürel miras, acı deneyimlerinin etkisi ve diaspora, sürgün ve yerinden edilmenin kimlik oluşumunda yarattığı kayıp duygusunun karakterler ve vatan duygusu arasındaki ilişkiyi kapsamlı bir şekilde anlamak için de önemlidir. Çalışma, travmatik deneyimlerin romandaki karakterlerin toprağa ve kimliklerine olan içsel bağlarını güçlendirdiği ve kristalize ettiği sonucuna varmaktadır. Mornings in Jenin romanının okunmasına dayanarak, bu tezin ana argümanı, romanın karakterlerinin toprağa ve ata mirasına sarsılmaz bağlılığının kimliklerini şekillendirdiği ve belirlediğidir. Ancak, karakterlerin köklerine ve vatan, yer ve varoluş duygusuna olan bağlarını zorlayan travmatik deneyimlere rağmen, bu zorluklar nihayetinde romanın temsil ettiği gibi, vatan ve kimlik algısı ile bağlarını güçlendirmiş ve sağlamlaştırmıştır. Sonuç olarak, roman karakterlerin toprakla bağlantısının, travma karşısında bile kimliklerini, varoluşlarını ve nesiller boyunca devam eden bir aidiyet duygusunu sürdürmek ve korumak için hayati bir rol oynadığını öne sürmektedir; dolayısıyla, vatan ve kimlik kavramları birbirine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to analyze the concepts of identity and homeland as represented in Susan Abulhawa's novel Mornings in Jenin (2010). By following the story of four generations, the novel portrays the attachment and the sense of belonging to a homeland, exploring the strong connection to the land and the deep sense of identity the characters show amid different traumas and their ramifications on the characters and their bonds to the land and identity, and deeply tracing the emotional effects of diaspora, exile, and dislocation on the characters' identities and ties to the homeland. The thesis examines how the novel illustrates the strong attachment of the characters to the land and their indomitable sense of identity. The novel explores the profound impact of the characters' deep-rooted connection to the land on their sense of belonging and existence, as well as the traumatic experiences challenging them. More precisely, the thesis will approach the novel as a literary narrative charting the impacts of exile, diaspora, loss, and displacement on various characters' sense of home and identity formations. To this end, through the lens of postcolonial literary criticism, Edward Said's theory of Orientalism is employed as an analytical and insightful framework. Postcolonial theory, which accentuates the impacts of external factors on the inhabitants and such issues as homeland and identity and the processes that create societies, can be utilized to interpret and analyze the novel in relation to the conceptualizations of identity and homeland. It suggests that identity is a dynamic process shaped by historical, cultural, heritage, and discursive factors. Said's theory is essential for examining the case of identity, imaginative geographies, and notions such as homeland and identity. Moreover, the theoretical framework is pivotal for a thorough comprehension of the roles of history, cultural heritage, the impact of experiences of suffering, and the sense of loss created by diaspora, exile, and dislocation in identity formation and the relation between the characters and sense of home. The study concludes that experiences of trauma strengthen and crystallize the intrinsic ties of the characters in the novel to the land and their identity. Based on the reading of Mornings in Jenin, the main argument in this thesis is that the novel's characters' steadfast attachment to the land and ancestral heritage shape and determine their identity. However, despite the traumatic experiences that challenge the characters' ties to their roots and sense of home, places, and existence, these challenges have ultimately strengthened and solidified their bond to the homeland and perception of identity, as represented in the novel. Consequently, the novel suggests that the characters' connection to the land plays a pivotal role, even in the face of hardships, in sustaining and maintaining their identity, their being, and a sense of belonging that persists across generations; thereby, the concepts of homeland and identity are interconnected.