Mustafa Çiftci'nin öykülerinde halk bilimi unsurları
The folkloric elements in the stories of Mustafa Çiftci
- Tez No: 801120
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Tarihsel ve toplumsal süreç içerisinde halk tarafından meydana getirilen ve nesilden nesle aktarımı sağlanan en büyük miras kültürdür. Kültürel ögelerin aktarılmasında, belgelenmesinde ve saklanmasında yazarların rolü büyüktür. Geleneğin modern edebiyata etkisi göz önüne alındığında, taşradan beslenen bir yazar olarak Mustafa Çiftci'nin antropolojik, folklorik ve sosyolojik unsurlar açısından oldukça zengin öyküler kalem aldığı görülmektedir. Bu araştırmada, Türk edebiyatının değerli ve önemli yazarları arasında yer alan Mustafa Çiftci'nin öykülerindeki halk edebiyatı ve halk bilimi unsurları incelenmiştir. İnceleme yapılırken Sedat Veyis Örnek'in halk bilimi kadroları üzerine yaptığı tasnif temel alınmıştır. Mustafa Çiftci'nin“Adem'in Kekliği ve Chopin”,“Bozkırda Altmışaltı”,“Ah Mercimeğim”ve“Ağlaya Ağlaya Öldük Anam Bacım”isimli dört kitabında yer alan kırk beş öyküsünde, halk edebiyatı ve halk bilimi unsurlarından nasıl yararlanıldığı, ne sıklıkla kullanıldığı tespit etmek hedeflenmektedir. Çalışmada yer alan bilgiler dokümantasyon ve fişleme tekniğiyle elde edilmiştir. Birinci bölümde Mustafa Çiftci'nin hayatı, sanatı ve eserleri üzerinde durularak çalışmada incelenen öykülerin özetlerine yer verilmiştir. Daha detaylı bir analiz yapabilmek için öykülerde yer alan halk edebiyatı unsurları ve halk bilimi unsurları müstakil bölümler olarak verilmiştir. Sonuç bölümünde ise halk kültürü unsurlarının incelenmesi neticesinde elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Tespit edilen verilerin betimsel analiz yöntemiyle incelendiği bu çalışma ile taşra insanını anlatmaya çalışan Mustafa Çiftci'nin eserleri ile halk bilimi arasında ilişki kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Culture is the greatest heritage created by the people in the historical and social process and transmitted from generation to generation. Writers have a great role in the transmission, documentation and preservation of cultural elements. Considering the influence of tradition on modern literature, it is seen that Mustafa Çiftci, as a writer fed from the provinces, has written stories rich in anthropological, folkloric and sociological elements. In this study, the elements of folk literature and folklore in the stories of Mustafa Çiftci, one of the valuable and important writers of Turkish literature, are analysed. Sedat Veyis Örnek's classification on folklore cadres was taken as a basis for the analysis. It is aimed to determine how folk literature and folklore elements are used and how often they are used in Mustafa Çiftci's forty-five stories in his four books titled“Adem'in Kekliği ve Chopin”,“Bozkırda Altmışaltı”,“Ah Mercimeğim”and“Ağlaya Ağlaya Öldüğük Anam Bacım”. The information in the study was obtained through documentation and fiche technique. In the first part, Mustafa Çiftci's life, art and works are discussed and summaries of the stories examined in the study are given. In order to make a more detailed analysis, folk literature elements and folklore elements in the stories are given as separate sections. In the conclusion section, the findings obtained as a result of the examination of folk culture elements were evaluated. With this study, in which the detected data were analysed by descriptive analysis method, a relationship was established between the works of Mustafa Çiftci, who tries to describe the provincial people, and folklore.