Açık alan rekreatif etkinliklerinden kampçılığın kaygı üzerine etkisi
The effect of camping on anxiety from outdoor recreational activities
  1. Tez No: 812981
  2. Yazar: NURAL CURA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, Turizm, Sociology, Sports, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada açık alan rekreatif etkinliklerinden kampçılığın kaygı üzerine etkisi incelenmektir. Çalışma grubu olarak katılımcılar uygun örnekleme yöntemi ile belirlenerek Ankara ilinde kamp etkinliğine katılmış ve katılmamış 319 katılıcıdan oluşmuştur. Veriler sosyal medya aracılığıyla online anket uygulanarak toplanmıştır. Katılımcılara araştırmanın amacı doğrultusunda belirlenen sosyodemografik veri formu ve Dr. Aron T. Beck tarafından geliştirilen 21 maddelik Beck Kaygı ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 25.0 paket programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizi için çeşitli değişkenlerin karşılaştırılması amacıyla ikili gruplarda T-Testi ve ikiden fazla olan gruplarda ise Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA) testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of camping, one of the outdoor recreational activities, on anxiety is examined. As the study group, the participants were determined by appropriate sampling method and consisted of 319 participants who participated in the camp activity in Ankara and did not participate. The data were collected by applying an online survey via social media. The sociodemographic data form determined in line with the purpose of the research and Dr. The 21-item Beck Anxiety Scale developed by Aron T. Beck was applied. The analysis of the data was evaluated with the SPSS 25.0 package program. T-Test was used in paired groups and One-Way Analysis of Variance (One-Way ANOVA) test was used in groups with more than two in order to compare various variables for data analysis.