The effects of explicit communication strategy instruction on EFL students' willingness to communicate in English
İletişim stratejisi öğretiminin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin İngilizce iletişim kurma istekliliği üzerindeki etkisi
- Tez No: 801155
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECE GENÇ YÖNTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yabancı dil eğitimi literatüründe, dil öğrenenlerin sınıf içinde ve dışında iletişim kurma konusunda ne ölçüde istekli oldukları, iletişim kurma istekliliği (WTC) terimi aracılığıyla açıklanmıştır. Bu değişken, Türkiye'nin de dahil olduğu ve İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği birçok bağlamda araştırılmış olsa da hala hakkında bilinmesi gereken çok şey vardır. Yabancı dilde iletişim kurma istekliliğinin öğrencilerin hedef dili öğrenmelerinde önemli bir rolü olduğu tespit edildiğinden, birçok araştırmacı özellikle de yükseköğretimin yabancı dil hazırlık programlarında, öğrencilerin iletişim kurma istekliliklerini arttırmanın yollarını araştırmışlardır. Bunu gerçekleştirmenin bir yolu, yabancı dil sınıflarında iletişim stratejilerinin doğrudan öğretilmesi olabilir. Ancak, İngiliz dili eğitimi literatüründe, iletişim stratejileri eğitiminin yabancı dilde iletişim kurma istekliliği üzerindeki etkisini irdeleyen çok fazla araştırma olmadığını söylemek mümkündür. Tüm bunların doğrultusunda, bu araştırmanın iki amacı vardır. Birincisi, iletişim stratejileri öğretiminin, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen yükseköğretim düzeyindeki öğrencilerin iletişim kurma istekleri üzerindeki olası etkilerini incelemektir. İkincisi de, iletişim stratejisi öğretiminin öğrencilerin öz algılanan yabancı dilde iletişim yeterliliği üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Ayrıca araştırmanın bulgularını destekleme adına, iletişim stratejileri eğitimi alan katılımcıların görüşlerine yer verilmiştir. Araştırma, İstanbul'daki bir vakıf üniversitesinin İngilizce hazırlık biriminde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın deney safhasına kontrol ve deney grubu olarak ikiye ayrılmak üzere toplam 38 öğrenci yer almıştır. Kontrol grubundaki öğrenciler İngilizce hazırlık biriminin normal müfredatını takip ederken, deney grubundaki öğrenciler toplam yedi hafta süren iletişim stratejileri eğitimi almışlardır. Eğitimin içeriği, öğrencilerin ihtiyaçlarını belirlemek adına“iletişim stratejileri kullanımı”anketi ve öğrencilerle yapılan görüşmelerle hazırlanmıştır. Bu doğrultuda altı iletişim stratejisi belirlenmiştir. Bunlar; 1) dolambaçlı konuşma, 2) yakınlaştırma, 3) zaman kazanma, 4) yardım isteme, 5) açıklama isteme ve 6) anlama kontrolü yapma stratejileridir. Araştırmada her iki gruba da veri toplama aracı olarak,“yabancı dilde iletişim kurma istekliliği”ölçeği ve“yabancı dilde algılanan iletişim kurma yeterliliği”anketi uygulanmıştır. Son olarak deney grubundaki öğrenciler yarı yapılandırılmış görüşmelere katılmışlardır. Bulgular, deney grubundaki öğrencilerin iletişim kurma isteklerinin daha yüksek olduğunu ortaya koyarken, iletişim stratejisi eğitimi alan öğrencilerin İngilizce iletişim kurma yeterlik algılarının da daha yüksek olduğunu da göstermiştir. Gruplar arasındaki farkların istatistiksel olarak da anlamlı olduğu görülmüştür. Son olarak, iletişim stratejileri eğitimi alan öğrenciler, süreçle ilgili olumlu düşüncelere sahip olduklarını belirtmişlerdir. Bu çalışma İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretildiği bağlamlarda, iletişim kurma istekliliğinin ne şekilde arttırılabileceği konusunda önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the literature of second or foreign language (L2) teaching, the extent to which language learners are eager to communicate in and outside the classroom has been described through the term willingness to communicate (WTC). Although this term has been investigated in many English as a foreign language (EFL) contexts, including Turkey, there is still much to know about it. Since WTC has been found to have an essential role in students' communicative competence in the target language, some scholars have sought ways to enhance it, especially in the language preparatory school programs of higher education. One way to increase WTC could be explicit teaching of communication strategies in L2 classes. However, there were not many studies in EFL research that explored the effects of explicit instruction on communication strategies on students' L2 WTC. Accordingly, the purpose of this study was two-fold. Firstly, it attempted to investigate the effects of communication strategy (CS) instruction on tertiary-level EFL students' WTC in the target language. Secondly, it explored whether explicit CS instruction made a meaningful difference in tertiary-level students' self-perceived communication competence (SPCC). In addition, the opinions of the participants who received communication strategies instruction were used to strengthen the findings of this inquiry. The research was carried out in the English preparatory unit of a foundation university in Istanbul, Turkey. Thirty-eight students participated in the experimental phase of the study, which was divided into control and experimental groups. While the students in the control group followed the standard curriculum of the English preparatory unit, the students in the experimental group received a total of seven weeks of communication strategies training. The training content was prepared on the basis of the needs analysis conducted through the“communication strategy use questionnaire”and interviews. Accordingly, six strategies were determined: 1) circumlocution, 2) approximation, 3) time-gaining strategies, 4) appeal for help, 5) clarification request, and 6) comprehension check. In the inquiry,“willingness to communicate in a foreign language scale”and“perceived communication competence self-report”were administered to both groups as data collection tools. In addition, the students in the experimental group participated in semi-structured interviews. Quantitative data gathered in the study were analyzed through SPSS, while qualitative data were analyzed through content analysis approach. The findings revealed that the students in the experimental group had a higher L2 willingness to communicate. It was also observed that the students who took communication strategy instruction had a higher perceived communication competence, and the differences between the groups were statistically meaningful. Finally, students who received communication strategies training stated that they held positive attitudes towards the communication strategy training. The study provides valuable insights into enhancing EFL WTC among tertiary-level language learners.