Determinants of digital wallet usage: Understanding Turkish consumers' intention
Dijital cüzdan kullanımının belirleyicileri: Türk tüketicilerinin niyetini anlamak
- Tez No: 801164
- Danışmanlar: PROF. DR. BERİL DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Pazarlamanın temel amaçları arasında tüketici davranışlarını sürekli izlemek, onların ihtiyaç ve isteklerine cevap vermek ve çözümler sunmak yer almaktadır. Tüketici ortamındaki sürekli değişimin bir sonucu olarak, dijitalleşmeye ve yeni teknolojilere uyum ve bunlara göre değişim zorunludur. Sonuç olarak, pazarlamacılar, tüketici davranışını anlayarak hedef kitleleriyle etkileşim kurmak ve onları etkilemek için en iyi stratejileri ararlar. Dijital cüzdanlar da son zamanlarda yaygınlaşan dikkat çekici bir teknolojik yeniliktir. Bu nedenle, bu teknolojiye adaptasyonun nedenlerini anlamak önemlidir. Bu çalışmanın amacı, algılanan kullanışlılık, algılanan kullanım kolaylığı, kişisel yenilikçilik, algılanan risk, güven ve ağızdan ağza iletişim kavramlarının dijital cüzdan kullanımını hangi düzeyde ve ne ölçüde etkilediğini anlamaktır. Tüketici dijital cüzdan davranışsal niyetinde yukarıdaki kavramların etkinliğini ölçmek temel amaçtır. Bu çalışmanın sonuçları, nispeten yeni bir teknoloji olan dijital cüzdanların tüketicilerin kullanımına etki edebilecek faktörlerin anlaşılmasına katkı sağlayacaktır. Tezin birinci bölümünde mobil ödeme sistemlerinin gelişimi, dijital cüzdanların tanımı, türleri, yararları, riskleri ve yerel/küresel trendler ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde sosyoloji, psikoloji ve pazarlama literatüründe yer alan ve teknoloji kabulü ile tüketici kullanım niyetini inceleyen teori ve modeller incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde örneklem seçimi ve veri toplama süreci, dördüncü bölümde ise verilerin analizi ve bulgulara yer verilmiştir. Elde edilen bulgulara göre sonuç bölümünde tüketicilerin dijital cüzdan teknolojisine yönelik algıları ve kullanım niyetlerine yönelik yorum ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Among the main goals of marketing are to monitor consumer behavior constantly, respond to their needs and requests, and offer solutions. As a result of the constant change in consumer environment, adoption to digitalization and new technologies and change according to them is mandatory. As a result, marketers look for the best strategies for interacting with and influencing their target audiences through understanding the consumer behavior. Digital wallets are also a remarkable technological innovation that has become widespread recently. It is therefore important to understand the reasons for adaptation to it. The aim of this research is understanding which and to what extent the concepts of usefulness, perceived ease of use, personal innovativeness, risk, trust and word of mouth influence the usage of digital wallets. Measuring the effectiveness of the concepts above in consumer digital wallet behavioral intention is the main purpose. The findings of this research will contribute to understand the elements that may affect the consumer's usage of digital wallets, which are relatively a new technology. In the first chapter of the thesis, the development of mobile payment systems, the definition of digital wallets, their types, benefits, risks and local/global trends are discussed. In the second chapter of the study, theories and models that exist in sociology, psychology and marketing literature and examine technology acceptance and consumer use intention are examined. In the third chapter of the thesis, sample selection and data collection process, and in the fourth chapter, the analysis of the data and the findings are given. According to the findings obtained, comments and suggestion were made in the conclusion part on consumers' perceptions of digital wallet technology and their intentions to use it.