The predicted role of childhood trauma and differentiation of self on marital satisfaction
Evlilik doyumu: Çocukluk çağı travması ve benliğin ayrımlaşması yordayıcı rolü
- Tez No: 801182
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN KÖSE ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Evlilik doyumunu incelemek amacıyla çocukluk çağı travmalarının ve benliğin ayrımlaşmasının evlilik doyumu üzerindeki yordama gücü incelenmiştir. Bu çalışmada nicel, yordayıcı ilişkisel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verileri kolayda örnekleme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmanın katılımcıları Türkiye'de yaşayan 500 evli bireylerden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında katılımcılara araştırmacının hazırladığı demografik bilgi formu, Evlilik Doyum Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği ve Benliğin Ayrımlaşması Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Bağımsız Gruplar t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Post-Hoc tekniklerinden Tukey analizi, Pearson Çarpım Moment Korelasyonu ve Hiyerarşik Regresyon kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, çocukluk çağı travmalarının ve benliğin ayrımlaşmasının evlilik doyumu üzerinde yordayıcı bir gücü olduğu bulunmuştur. Bağımsız değişkenlerin evlilik doyumunu yordama gücü yüzde %10'dur. Evlilik doyumu ile cinsiyet, eğitim seviyesi, yaş, flört süresi, çocuk sahibi olma ve evlilik süresi arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the predictive power of childhood traumas and differentiation of self on the level of marital satisfaction. This study used a quantitative, predictive correlational research design model. The data of the research were collected with the convenient sampling method. The participants of the research consist of 500 married individuals living in Turkey. In collecting the data, the demographic information form prepared by the researcher, Marriage Satisfaction Scale, Childhood Trauma Questionnaire, and Differentiation of Self Scale has been applied. The obtained data were analyzed with the SPSS 26.0 package program. Independent Groups t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Tukey analysis from Post-Hoc techniques, Pearson Product Moment Correlation and Hierarchical Regression were used in the analysis of the data. The findings of the research indicate that childhood traumas and differentiation of self have a predictive power on marital satisfaction. The predictive power of the independent variables on marital satisfaction is 10%. There was no significant difference between marital satisfaction and gender, education level, age, dating duration, having child and duration of marriage