Özel lise öğretmenlerinin, yöneticilerinin 'Teknoloji liderliği' düzeylerine ilişkin algıları
Perceptions of private high school teachers, managers about the levels of 'Technology leadership'
  1. Tez No: 801181
  2. Yazar: CEM GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLARA DEMİRBULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, özel lise öğretmenlerinin, yöneticilerinin“teknoloji liderliği”düzeylerine ilişkin algılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Okul müdürlerinin, sürekli gelişmekte olan teknolojiyi öğretim ortamlarına adapte etmek için sahip olmaları gereken yeterlilik düzeylerine yönelik inceleme yapmak ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda okul müdürlerinin düşük oldukları boyutları tespit ederek geliştirmek için önerilerde bulunmaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2021-2022 öğretim yılın da İstanbul il Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı özel liselerde görev yapmakta olan öğretmenler oluşturmaktadır. Evrenin tamamına ulaşılması zor olduğu ve Covid-19 pandemisi tedbirleri nedeniyle araştırmanın örneklemini, İstanbul ilinde görev yapan 160 öğretmen oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu ve“Yöneticiler İçin Ulusal Eğitim Teknolojileri Standartları”(NETS-A) standartlarını içeren Banoğlu (2012) tarafından geliştirilen“Eğitim Yöneticilerinin Teknoloji Liderliği Yeterlilikleri Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerin ve alt boyutlarının normallik dağılımları incelerek, verilerin analizinde kullanılacak istatistiksel yöntemler belirlenmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin görüşlerine göre, okul yöneticilerinin teknoloji liderliği yeterliliklerini“büyük oranda”sergiledikleri sonucuna ulaşılmıştır. Okul yöneticilerinin teknoloji liderliği yeterliliklerine ilişkin algılarının cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, görev yapılan eğitim kademesi ve bilgisayar kullanım yılları değişkenine göre anlamlı farklılaşma olmadığı sonucuna ulaşılırken, öğretmenlerin gün içerisinde bilgisayar kullanım süreleri değişkenine göre anlamlı farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Farklılığı belirlemek için yapılan analizler sonucunda 3 saat üzeri bilgisayar kullanan öğretmenlerin algılarının, 1 saatten az bilgisayar kullanan öğretmenlere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This purpox of this research study is to determine the perceptions of private high school teachers and managers about the levels of“technology leadership”. The study investigates the technological competence of school headers & menagers in appliying the everyday changing technology to their schools & makes recommendations in their weak areas. Relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in the research. Population consisted of teachers who worked working in private high schools affiliated to the Istanbul Provincial Directorate for National Education in the 2021-2022 academic year. Due to the fact that it is difficult to reach the entire population and the Covid-19 pandemic measures, the sample of the research was made up of 160 teachers working in the province of Istanbul. The“Technology Leadership Competencies Scale of Educational Managers”developed by Banoğlu (2012), which includes the personal information form and the“National Educational Technology Standards for Managers”(NETS-A) standards, were used to collect data. By examining the normality distributions of the scales and their sub-dimensions, statistical methods to be used in the analysis of the data were determined. As a result of the research, according to the opinions of teachers, it was concluded that school administrators exhibited their ability of technology leadership to a“great extent”. While it was concluded that there was no significant difference in school administrators' perceptions of technology leadership competencies according to gender, age, professional seniority, educational level assigned and computer use of years the following factors, on the otherhand, there was significal difference according to teachers' computer use of time during the day. As a result of this investigation analyses conducted to determine the difference, it was found that the perceptions of teachers who use computers for more than 3 hours are higher than those who use computers for less than 1 hour.