Spor yöneticilerinin motivasyonlarının başarı düzeylerine olan etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of sports managers' motivations on success levels
- Tez No: 801189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER BIYIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı spor yöneticilerinin motivasyonlarının başarı düzeylerine olan etkilerinin incelenmesidir. Araştırma modeli olarak betimsel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Yetişkin Motivasyonu Ölçeği, Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analiz sonucu normal dağılım gösterdiği bulunmuştur. Verilerin analizinde bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenlere olan etkilerini incelemek için Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova) kullanılmıştır. İletişim becerileri ve başarı motivasyonu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda Yetişkin Motivasyonu ve Örgütsel bağlılık düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of the motivation of sports managers on their success levels. As a research model, the relational survey model, one of the descriptive survey models, was used. Personal Information Form, Adult Motivation Scale, and Organizational Commitment Scale were used to collect data in the study. The data obtained as a result of the research were analyzed using the SPSS statistical program. It was found that the data obtained in the study showed normal distribution as a result of the analysis. One-Way Analysis of Variance (Anova) was used to examine the effects of independent variables on dependent variables in the analysis of the data. Pearson Product-Moment Correlation technique was used to examine the relationship between communication skills and achievement motivation levels. As a result of the research, a significant relationship was determined between Adult Motivation and Organizational Commitment levels.