Türkiye'de kimya eğitimi alanında 2016-2020 yılları arasında yazılmış yüksek lisans ve doktora tezlerinin içerik analizi
The content analysis of graduate and doctoral theses written between 2016 and 2020 in the field of chemistry education
  1. Tez No: 801219
  2. Yazar: NİDA ATICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı; kimya eğitimi alanında 2016-2020 yılları arasında yazılmış yüksek lisans ve doktora tezlerinin içerik analizini yapmaktır. Çalışmada Türkiye'deki kimya eğitimi alanında yayınlanan 46'sı yüksek lisans 21'i doktora olmak üzere toplam 67 yüksek lisans tezinin içerik analizi yapıldı. Tezlerin içerik analizi araştırmacı tarafından literatürden faydalanılarak hazırlanan kriterlere göre yapıldı. Araştırmanın sonucunda; tezlerde ağırlıklı olarak nicel araştırma teknikleri kullanıldığı ve çoğunlukla deneysel desen kullanılarak çalışıldığı tespit edilmiştir. Tezlerde sıklıkla yapılandırmacı yaklaşıma dayalı öğretim modelleri ile geleneksel öğretim yaklaşımının karıştırıldığı görülmüştür. Tezlerde yöntem için pilot çalışmanın genellikle yapılmadığı, örneklem sayılarının 0-100 arasında değiştiği, araştırmaların sayfa sayılarının 101-150 arasında yoğunlaştığı ve yapılan yüksek lisans ve doktora çalınmalarında kadın araştırmacıların oranının erkek araştırmacılardan fazla olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlardan yola çıkarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the content of master theses written between 2016-2020 in the field of Chemistry Education. In this study, a total of 67 graduate thesis and doctoral theses content analysis were scoped out. The content analysis was scoped out according to criterias by making use of the literature, by the researcher. At the end of the research, it was identified that quantitative research techniques and experimental designs were often used. It was often observed that constructivist approach was compared with the traditional teaching approach. It is ascertained that pilot study is usually not done for thesis method, sampling sizes ranged between 0-100, the number of pages of research is majored between 101-150 and the rate of female researchers are more than male researchers. Based on the results obtained, suggestions were made.