Eğitim paydaşlarının gözünden Liselere Geçiş Sistemi (LGS) Türkçe dersi sorularının değerlendirilmesi
Evaluation of transition to High Schools System (LGS) Turkish course questions from the perspective of education stakeholders
  1. Tez No: 801220
  2. Yazar: SİNAN KOLÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı eğitim paydaşlarının gözünden Liselere Geçiş Sistemi (LGS) Türkçe dersi sorularının değerlendirilmesidir. Temel nitel araştırma desenine göre tasarlanan çalışmada veri toplama aracı olarak görüşme formları kullanılmıştır. Çalışma gurubunda 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Van ili merkez ilçelerinde farklı okullarda görev yapan Türkçe öğretmenleri, farklı branş öğretmenleri, bu okullarda eğitime devam eden 8. sınıf öğrencileri ve bu öğrencilerin velileri yer almaktadır. Çalışmada elde edilen verilerin analizinde içerik analizi yapılmış, kodlayıcı güvenirliğinden yararlanılmıştır. Çalışmada ulaşılan sonuçlar kısaca şöyledir: LGS Türkçe dersi soruları öğrencilerin bu derse olan motivasyonları üzerinde hem olumlu hem olumsuz bir etkiye sahiptir. Öğrencilerin en çok zorlandıkları soru tipleri mantık ve muhakeme sorularıdır. Türkçe dersi sorularında sağlanan başarı LGS sınavının genel başarısını doğrudan etkilemektedir. Özellikle okuduğunu anlamada öğrencilerin sorun yaşadıkları bu durumun da farklı branşlardaki başarıyı etkilediği görülmektedir. Eğitim paydaşlarının tamamının birleştiği ortak nokta LGS sorularının okuduğunu anlamaya dayalı olması ve bu becerinin de Türkçe dersiyle doğrudan ilişkili olduğudur. Araştırmada ulaşılan sonuçların, üst düzey düşünme becerileri gerektiren LGS sorularında beklenen başarının Türkçe dersi ile doğrudan ilişkili olduğunu ortay koyması açısından önemlidir. Ayrıca eğitim paydaşlarının görüşlerini ortak bir paydada birleştiren bir çalışma olması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the Turkish course questions of the High School Transition System (LGS) from the perspective of educational stakeholders. In the study designed according to the basic qualitative research design, interview forms were used as data collection tools. The study group included Turkish teachers working in different schools in the central districts of Van province in the 2022-2023 academic year, different branch teachers, 8th grade students continuing their Education in these schools and their parents. Content analysis was used to analyze the data obtained in the study and coder reliability was used. The results of the study are briefly as follows: LGS Turkish course questions have both positive and negative effects on students' motivation for this course. The most difficult question types for students are logic and reasoning questions. The success achieved in Turkish course questions directly affects the overall success of the LGS exam. It is seen that students have problems especially in reading comprehension and this situation affects the success in different branches. The common point that all educational stakeholders agree on is that LGS questions are based on reading comprehension and this skill is directly related to Turkish course. The results obtained in the study are important in terms of revealing that the expected success in LGS questions that require high-level thinking skills is directly related to Turkish course. In addition, it is important that it is a study that combines the views of education stakeholders on a common ground.