Matematik dersinde yaratıcı drama yönteminin ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin akademik başarı ve bilgilerinin kalıcılığına etkisi
The effect of the creative drama method in math lesson on the academic success and permanence of the knowledge of 3rd graders, primary school
- Tez No: 801223
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ TOPTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırma, ilkokul 3. sınıf Matematik dersi“Doğal Sayılarda Bölme İşlemi”alt öğrenme alanının yaratıcı drama yöntemi kullanılarak öğretilmesinin, öğrencilerin matematik başarılarına ve öğrenilen bilgilerinin kalıcılığına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaca yönelik olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Bölme İşlemi Başarı Testi'nin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olup olmadığı test edilmiş ve yaratıcı drama yönteminin matematik dersinde akademik başarı ve bilgilerinin kalıcılığına etkisi incelenmiştir. Nicel araştırma desenlerinden“ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen”temel alınarak oluşturulan bu çalışma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Ankara ili Keçiören ilçesine bulunan bir özel ilkokulun üçüncü sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen“Bölme İşlemi Başarı Testi”ile toplanmıştır. Bölme İşlemi Başarı Testi'nin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS-25 paket programıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda deney grubu ve kontrol grubu öğrencilerinin çalışma öncesindeki başarı durumlarının birbirine denk olduğu, her iki grupta da öğretimin ön teste göre son test başarı puanları lehine anlamlı bir farklılık oluşturduğu belirlenmiştir. Ayrıca deney ve kontrol grubu öğrencilerinin son test, kalıcılık testi I puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmadığı ancak deney ve kontrol grubu öğrencilerinin kalıcılık testi II puanları arasında deney grubunun lehine anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Doğal sayılarda bölme işlemi alt öğrenme alanının öğretiminde yaratıcı drama yöntemini kullanmanın öğrenmenin kalıcılığında etkili olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlardan yola çıkarak uygulamaya ve gelecek araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is conducted to examine the effect of teaching the sub-learning domain of division of natural numbers to primary school third-grade students in math class by using creative drama, on students' successes and permanence of learned knowledge. For this purpose, whether the Division Process Achievement Test developed by the researcher is a valid and reliable measurement tool was tested and the effect of the creative drama method on the academic achievement and permanence of knowledge in the mathematics course was examined. The study was based on the“pretest posttest semi-experimental design with control group”, one of the quantitative research designs. It was carried out with the third grade students of a private primary school in Keçiören district of Ankara province in the 2021-2022 academic year. Data were collected utilizing the“Division Success Test”which is developed by the researcher. It is confirmed that the division success test is reliable and valid. Obtained data were analyzed by the SPSS-25 packet programme. As a result of the analyzes that have been done, it is stated that the success rate of the experiment group and control group's students is equal, and in both groups, posttests' points made a meaningful difference when compared to the pretest. Apart from that, there is no meaningful difference between the posttest persistence test of the experiment and control group students. However, it is identified that there is a meaningful difference in favor of the experiment group between the persistence test II of the experiment and control groups. It is revealed that using the creative drama method in teaching the sub-learning area of the division of natural numbers is effective in terms of its permanence. In the light of obtained information from the research, suggestions are made for practice and further information.