Komplike tip 2 diyabetes mellituslu hastalardaparaoksonaz-1 enzim aktivitesi ve plazminojen aktivatör inhibitör-1 düzeyi ilişkisi
The relationship between paraoxonase-1 enzyme activity and plasminogen activator inhibitor-1 level in patients with complicated type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 801224
  2. Yazar: GÖNÜL KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ARAL
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Tip 2 Diyabetes Mellitus (DM) günümüzde en önemli sağlık problemlerinden biridir. Diyabetik komplikasyonlar geliştikten sonra gerek morbidite ve gerekse mortalitede belirgin artış söz konusudur. Paraoksonaz-1 (PON 1) enzımı, vücudumuzda HOL üzerinde yer alan ve LDL oksidasyonunu inhibe ederek başta oksidatif stres olmak üzere bir çok toksik ajandan koruyan endojen antioksidan bir enzimdir. Polimorfizm gösteren PON l enzımı düzeyi genetik yapımızla belirlenmiştir. Plazminogen aktivatör inhibitör-1 (PAI-1), fibrinolitik sistemde önemli rolü olan serin proteaz inhibitörüdür. PONl aktivitesinin diyabetik hastalarda azaldığını ve PAI-1 'in diyabetik hastalarda yüksek olduğunu gösteren çeşitli çalışmalar mevcuttur. Bu değişiklikler komplikasyonlu diyabetik hastalarda daha belirgindir. Şimdiye kadar her iki parametre için yapılmış bir çok çalışma olmasına rağmen ikisinin bir arada incelendiği ve aralarında ilişkiyi sorgulayan yayınlanmış çalışma henüz mevcut değildir. Bu çalışmada diyabetik komplikasyon gelişiminde önemli rol oynayan PONl aktivitesi ile PAI-1 arasında ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya 35 komplike tip 2 DM'li, 35 nonkomplike tip 2 DM'li hasta ile kontrol grubu olarak 20 sağlıklı birey alındı. Her üç grubun yaş, cinsiyet dağılımı, vücut kitle indeksi benzerdi.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus (DM) is currently one of the most significant health problems. After the development of diabetic complications, there is a notable increase in both morbidity and mortality. Paraoxonase-1 (PON1) is an endogenous antioxidant enzyme present in our body, located on high-density lipoproteins (HDL), and it inhibits LDL oxidation, protecting various toxic agents, especially oxidative stress. The level of the PON1 enzyme, which shows polymorphism, is determined by our genetic makeup. Plasminogen Activator Inhibitor-1 (PAI-1) is a serine protease inhibitor with a crucial role in the fibrinolytic system. Several studies have shown that PON1 activity is reduced, and PAI-1 levels are elevated in diabetic patients, with more pronounced changes observed in those with complications. Although numerous studies have been conducted on each parameter separately, no published study to date has examined both PON1 activity and PAI-1 levels together or questioned their relationship. This study aimed to investigate the relationship between PON1 activity and PAI-1 in the development of diabetic complications. The study included 35 complicated type 2 diabetic patients, 35 non-complicated type 2 diabetic patients, and 20 healthy individuals as the control group. The three groups were matched for age, gender distribution, and body mass index.