Proje verimliliğini artırmak için yeni yaklaşımlar: Rao serisi optimizasyon teknikleri ve arşivleme kontrolü
New approaches to increasing project efficiency: Rao series optimization techniques and archive control
- Tez No: 801235
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde inşaat sektörü milli kazançta büyük yer tutmakta ve her geçen gün önemli işlere imza atılmaktadır. İnşaat sektöründeki gelişmeler arttıkça gerçekleştirilen projelerin büyüklüğü ve karmaşıklığı da artmaktadır. Karmaşık projeler, projenin planlanması ve bu plana göre yönetilmesi zorluğunu doğurur. Büyük projelerde birçok disiplinden çok sayıda kaynak bir arada bulunur. Bu kaynakların proje süresince doğru şekilde kullanılması proje verimini artırarak maddi kazancın ve manevi hazzın bütün proje paydaşlarını memnun edecek düzeyde olmasını sağlar. Projelerdeki kaynak kullanımı öneminin anlaşılmasıyla kaynak kullanımındaki dalgalanmaları ifade eden Kaynak Dengeleme Problemi için çözüm önerileri geliştirilmiştir. En iyi sonuca ulaşmak amacıyla optimizasyon yöntemlerinin kullanıldığı çözümler dalgalanmaların azalmasını ve kaynak kullanımının mümkün olduğunca sabit bir seviyede tutulmasını sağlamak böylece oluşacak ek maliyetlerin önüne geçmek amacıyla üretilmiştir. Bu tez çalışmasında, MATLAB yazılım programında Rao optimizasyon algoritması kullanılarak geliştirilen bir model ile kısıtlı kaynağı bulunan inşaat projelerindeki kaynak dengeleme problemi çözülmüş, problem çözülürken işlem yükünü hafifletmek ve çözüm süresini kısaltmak amacıyla modele popülasyon arşiv kontrolü eklentisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the construction sector occupies a large place in national income and important works are carried out day by day. As the developments in the construction sector increase, the size and complexity of the projects realized increase as well. Complex projects pose the challenge of planning the project and managing it according to this plan. Large projects combine multiple resources from many disciplines. The correct use of these resources throughout the project increases the efficiency of the project and ensures that the financial gain and moral pleasure are at a level that will satisfy all project stakeholders. With the understanding of the importance of resource use in projects, solution proposals have been developed for the Resource Leveling Problem, which expresses the fluctuations in resource use. Solutions in which optimization methods are used in order to achieve the best results are produced in order to reduce fluctuations and to keep the resource usage at a constant level as much as possible, thus avoiding additional costs. In this thesis, the resource leveling problem in construction projects with limited resources was solved with a model developed using the Rao optimization algorithm in the MATLAB software program, and population archive control was added to the model in order to alleviate the processing load and shorten the solution time while solving the problem.