Z formda katlama yapan temizlik kâğıdı makinesinde yer alan kesme sisteminin analizi ve deneysel olarak incelenmesi
Analysis and experimental investigation of the cutting system in Z form folding tissue paper machine
  1. Tez No: 801243
  2. Yazar: UYGAR ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yer yüzünde temizlik kâğıdı tüketimi 2020 yılı itibariyle 40 milyon tonu geçerken her geçen yıl ortalama 1.5 milyon ton civarlarında artış göstermektedir. Tüketimdeki artışla birlikte oluşan talebi karşılayacak arzın oluşması için temizlik kâğıdı makinelerinin kapasitelerinin artması bir ihtiyaç halinde gelmiştir. Bu kapsam söz konusu projenin oluşmasında dayanak olmuştur. Endüstriyel temizlik kâğıdı üretim makinaları, bobin adı verilen yarı ürün halindeki kâğıt ruloları, tüketici kullanım şartlarındaki endüstriyel ürünlere dönüştüren makinalardır. 'Z' katlı havlu ve kutu mendil makinası, yine bobin adı verilen yarı ürün kâğıt ruloyu çözen, çözdüğü kâğıdı belirlenen ebat ve istenilen adette 'Z' formatında katlayan, katladığı kâğıdı otomatik transfer eden, transfer ettiği endüstriyel ürünü ambalajlayan, ambalajlanmış ürünü tüketici boyutlarında kesen bir üretim hattıdır. Proje kapsamında yapılan ön çalışmalarda sahada yapılan gözlemler ve müşterilerden gelen şikayetler ön planda tutulmuştur. Yapılan gözlemler ve incelemeler sonucunda her makinede olduğu gibi Z formda katlama yapan temizlik kâğıdı makinesi üzerinde dar boğazlar tespit edilmiştir. Makinenin çalışma kapasitesini kritik seviyede etkileyen ve sınırlayan kısmın kesme sistemi olduğu belirlenmiştir. Söz konusu projede kesme sisteminin analizi ve deneysel olarak incelenmesi yapılarak makine çalışma kapasitesinin ve kesme bıçak ömrünün arttırılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The consumption of tissue paper on the earth exceeds 40 million tons as of 2020, and it increases by an average of 1.5 million tons every year. Increasing the capacities of tissue paper machines has become a necessity in order to create a supply that will meet the demand created by the increase in consumption. This scope has been the basis for the formation of the said project. Industrial cleaning paper production machines are machines that convert semi-product paper rolls called bobbins into industrial products in consumer use conditions. 'Z' folded towel and facial tissue machine, which unwinds the semi-product paper roll, also called bobbin, folds the unrolled paper in the 'Z' format in the specified size and quantity, automatically transfers the folded paper, wraps the industrial product it transfers, and cuts the packaged product in consumer dimensions. It is a production line. In the preliminary studies carried out within the scope of the project, observations made in the field and complaints from customers were prioritized. As a result of the observations and examinations, bottlenecks were detected on the cleaning paper machine that folds in Z form, as in every machine. It has been determined that the part that critically affects and limits the working capacity of the machine is the cutting system. In the project in question, it is aimed to increase the working capacity of the machine and the life of the cutting blade by analyzing and experimentally examining the cutting system.