Suriyeli göçmenlerin uyum sorunlarının çözümünde sivil toplum kuruluşlarının rolü: Ankara ili örneği
The role of non-governmental organizations in the solution of integration problems of Syrian migrants: The case of Ankara province
- Tez No: 801242
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
2011 yılında Suriye'de başlayan iç karışıklıklar nedeniyle milyonlarca Suriyeli göçmen Türkiye'ye göç etmek zorunda kalmıştır. Göç sürecinin ilk yıllarında göçe neden olan sebeplerin kısa vadede çözüleceği beklentisi Suriyeli göçmenlerin“geçici, misafir vb.”olduğuna dair algının hâkim olmasına neden olmuştur; ancak Suriyeli göçmenlerin ülkelerine geri dönüşüne imkân sağlayacak barış ve güven ortamı sağlanamaması, Türkiye'deki kalış sürelerinin uzamasına ve“geçicilikten kalıcılığa”doğru evirilen bir süreç içerisine girilmesine neden olmuştur. Bu nedenle göç sürecinde birçok sorunla karşı karşıya kalan Suriyeli göçmenlerin karşılaştığı sorunların çözülmesi ve göç sonrası uyum çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülmesi hem Türkiye hem de Suriye'nin geleceği adına daha büyük öneme sahiptir. Bu araştırmada Ankara ilinde ikamet eden Suriyeli göçmenlerin uyum sürecinde karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunların çözümünde sivil toplum kuruluşlarının rolü incelenerek; uyum sorunlarının çözümüne yönelik öneriler sunulması amaçlanmıştır. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştıramanın nicel verileri Ankara ilinde ikamet eden Suriyeli göçmenlerden, nitel verileri ise Ankara ilinde göç alanında çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşlarından elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen nicel veriler SPSS programı, nitel veriler ise Nvivo programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında edilen bulguların analizi sonucunda sivil toplum kuruluşlarının, arabuluculuk, danışmanlık, kaynak yönetimi, savunuculuk vb. sosyal hizmet rol ve görevleri üstlenerek; Ankara ilinde Suriyeli göçmenlerin uyum sürecinde toplumsal kabul ve birlikte yaşam, barınma, temel ihtiyaçlar, çalışma hayatı, eğitim, sağlık, iletişim, hukuki statü, ayrımcılık ve sosyal dışlanma vb. alanlarda karşılaşılan sorunların çözülmesini sağlayarak uyum sürecine olumlu katkı sağlayan önemli bir aktör olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the internal turmoil that started in Syria in 2011, millions of Syrian immigrants had to migrate to Turkey. In the first years of the migration process, the expectation that the causes of migration will be resolved in the short term, Syrian migrants are“temporary, guest, etc.”caused the perception that it was however, the inability to provide an environment of peace and security that will allow the return of Syrian immigrants to their countries has caused the length of stay in Turkey to be prolonged and entered a process that has evolved from“temporary to permanent”. For this reason, it is of greater importance for the future of both Turkey and Syria to solve the problems faced by Syrian immigrants who face many problems during the migration process and to carry out the post-migration adaptation studies in a healthy way. In this research, by examining the problems faced by Syrian immigrants residing in Ankara during the integration process and the role of non-governmental organizations in solving these problems; It is aimed to present suggestions for the solution of compliance problems. Mixed research method was used in the research. Quantitative data of the study were obtained from Syrian immigrants residing in Ankara, and qualitative data were obtained from non-governmental organizations working in the field of migration in Ankara. The quantitative data obtained from the research were analyzed using the SPSS program and the qualitative data were analyzed using the Nvivo program. As a result of the analysis of the findings within the scope of the research, non-governmental organizations, mediation, consultancy, resource management, advocacy etc. assuming social work roles and duties; Social acceptance and living together, accommodation, basic needs, working life, education, health, communication, legal status, discrimination and social exclusion, etc. It has been determined that it is an important actor that contributes positively to the harmonization process by solving the problems encountered in the fields.