Öğretmenlerin bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik tutumları ve özyeterliklerinin incelenmesi : Çanakkale ili Çan ilçesi örneği
Teachers 'attitudes and self-efficiency of information and communication technologies: City of Çanakkale, sample of Çan county
- Tez No: 593097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde bilgi ve iletişim teknolojilerinin eğitim sürecinin temel aracı olarak kullanılması hedeflenmektedir. Eğitimde bilgi ve iletişim teknolojilerinin etkili bir şekilde kullanılabilmesi için bu süreçte öğretmen başrol oynamaktadır. Fatih Projesinin ana bileşenlerinden biri de öğretmenlerin hizmet içi eğitimidir. Bu eğitimle öğretmenlerin BİT araçlarından ve eğitim içeriklerinden eğitim sürecinde etkin bir şekilde yararlanabilmesini sağlayacak yönetim bilgi ve becerilerine kavuşturmak amaçlanmıştır. Yapılan literatür taraması sonucunda elde edilen araştırma bulgularından elde edilen ortak sonuç, bilgi ve iletişim teknolojilerinin eğitim-öğretim süreci üzerindeki rolü büyüktür. Bu bağlamda Fatih projesinin hayata geçirildiği şu dönemde, öğretim sürecinin başlıca öğesi olarak sayılan öğretmenlerin BİT kullanma öz yeterliklerinin BİT'e yönelik tutumlarını etkileme düzeyinin de ölçülmesi, FATİH projesinin uygulama sürecinde gerekli değerlendirmelerin yapılabilmesi bakımından önem arz etmektedir. Araştırmada FATİH Projesi sürecinde öğretmenlerin bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik tutumları ile özyeterlik algıları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tarama modelinde kesitsel ve betimsel bir nitelik taşımaktadır. Betimsel araştırma, kurumların, grupların mevcut durumuyla ilgili geniş açıklamalar yapmak için çok sayıda denek ve objeyle belli bir zaman dilimi içerisinde yapılan çalışmadır. Bağımlı değişkeninin değişimi bağımsız değişkenler açısından ele alındığından ayrıca ilişkisel bir tarama çalışmasıdır. Çalışma evrenini Türkiye'deki tüm öğretmenler oluştururken; çalışmanın örneklemini ise Çanakkale ili Çan ilçesinde görev yapan gönüllü tüm öğretmenler oluşturmuştur. Araştırmada problemi açıklamaya yönelik Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapan 233 öğretmene uygulanan Bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik tutum ve özyeterlik inançları arasındaki ilişki, anket sorularına verilen cevaplardan elde edilen verilerle analiz edilmiştir. Çalışmada kullanılan veri toplama aracı dört bölümden oluşmuştur. İlk bölümde araştırmaya katılan öğretmenlerin demografik özellikleri, ikinci bölümde öğretmenlerin bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik tutumlarını ölçen tutum ölçeği, üçüncü bölümde öğretmenlerin BİT'e yönelik özyeterlik algılarını ölçen algı ölçeği son bölümde ise katılımcıların okullarında Fatih Projesi uygulamalarını içeren maddeler yer almaktadır. Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik tutumları ile özyeterlik inançları arasında anlamlı bir ilişki olduğu ve öğretmenlerin bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik tutum ve özyeterlik algılarının bazı demografik değişkenler açısından anlamlı farklılıkların olduğu tespit edilmiş ve analizler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, it is aimed to use information and communication technologies as the main tool of the education process. In this process, the teacher plays a leading role in the effective use of information and communication technologies in education. One of the main components of the Fatih Project is the in-service training of teachers. With this training, it is aimed to provide management knowledge and skills that will enable teachers to use information technology tools and educational contents actively. The common results obtained from the research findings obtained as a result of the literature review, information and communication technologies have a major role in the educational process. In this context, it is important to measure the level of self-efficacy of ICT and teachers' attitudes towards ICT, which is considered as the main element of the teaching process, in the evaluation of the applicability of the FATİH project. The aim of the study was to determine the relationship between teachers' attitudes towards information and communication technologies and self-efficacy perceptions during FATİH Project. The research is descriptive in the screening model. Descriptive research is a study conducted with a large number of subjects and objects in a certain period of time in order to make broad explanations about the current situation of institutions and groups. The study population consisted of all teachers in Turkey. The sample of the study consisted of all volunteer teachers working in Çan district of Çanakkale province. In this research, the relationship between attitude and self-efficacy beliefs towards information and communication technologies applied to 233 teachers working in schools affiliated to the Ministry of National Education to explain the problem was analyzed with the data obtained from the answers to the survey questions. The data collection tool used in the study consists of four parts. In the first part, the demographic characteristics of the teachers participating in the research, in the second part, the attitude scale that measures the teachers 'attitudes towards information and communication technologies, in the third part, the perception scale that measures the teachers' self-efficacy perceptions about ICT, in the last part, the items containing Fatih Project applications in the schools of the participants are included. As a result of the study, it was found that there is a significant relationship between teachers' attitudes towards information and communication technologies and self-efficacy beliefs. It was found that there were significant differences between teachers' attitudes towards self-efficacy and information and communication technologies in terms of some demographic variables. Analyzes were interpreted.