Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararlarının konut fiyatlarına etkisi
The effect of the Central Bank Monetary Policy Committee interest decisions on housing prices
- Tez No: 801277
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT GÜNCELER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Gayrimenkul sektörü gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde ekonominin öncü sektörlerinin başında gelmektedir. Gayrimenkul olarak kabul edilen varlıkların, para ve benzeri varlıklarla değişiminin yapıldığı piyasaya gayrimenkul piyasası denmektedir. Gayrimenkul arz ve talebi bu piyasalarda gerçekleşmektedir. Bu piyasalarda ortaya çıkan faiz oranları merkez bankası politika faizinden ve diğer uzun dönemli faizlerden etkilenmektedir. Gayrimenkul yatırımları, vadeleri itibari ile uzun dönemli bir yapıya sahip olmasından dolayı uzun dönemli finansmana ihtiyaç bulunmaktadır. Dolayısıyla faiz oranlarında meydana gelen değişim, gayrimenkul talep ve değerinde değişime neden olmaktadır. Türkiye konut piyasası özelinde konut fiyatları ile TCMB Para Politikası Kurulu faiz kararları arasındaki ilişkinin araştırıldığı bu çalışmada, Ocak 2010-Ağustos 2022 dönemini kapsayan aylık veriler kullanılmıştır. İlk olarak durağanlık testlerinden Dickey-Fuller ve Philips-Perron testleri ile durağanlık sınaması yapılmıştır. Ardından yapısal kırılmaya duyarlı durağanlık testlerinden Kapetonios çoklu yapısal kırılmalı birim kök testi ile durağanlık sınaması gerçekleştirilmiştir. Çoklu yapısal kırılmalı eşbütünleşme analizi için ise Maki testi kullanılmıştır. Uzun dönem katsayıları Tam Değiştirilmiş En Küçük Kareler Yöntemi ile elde edilmiştir. Son olarak, seriler arasındaki nedensellik ilişkilerini ortaya koyabilmek için Granger nedensellik testi uygulanmıştır. Bu amaçla Para Politikası Kurulu faiz kararlarının konut fiyatlarına etkisi değerlendirilerek faiz kararları ile konut fiyatları arasındaki ilişkiye dair deneysel kanıtlara ulaşılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The real estate industry is one of the leading industries of the economy in developed and developing countries. The market where real estate assets are exchanged for money and similar assets is called the real estate market. The supply and demand for real estate are realized in these markets. The interest rates in these markets are affected by the central bank policy rate and other long-term interest rates. Since real estate investments have a long-term structure in terms of their maturities, there is a need for long-term financing. Therefore, changes in interest rates cause changes in the demand and value of the real estate. In this study, which investigates the relationship between house prices and the interest rate decisions of the CBRT Monetary Policy Committee in the Turkish housing market, monthly data for the period January 2010-August 2022 were used. First, stationarity tests were conducted using Dickey-Fuller and Philips-Perron tests. Then, the stationarity test was performed with the Kapetonios unit root test with multiple structural breaks, which is one of the structural break-sensitive stationarity tests. The Maki test was used for cointegration analysis with multiple structural breaks. Long-run coefficients were obtained using the Fully Modified Least Squares method. Finally, Granger causality test was applied to reveal the causality relations between the series. For this purpose, the impact of the Monetary Policy Committee's interest rate decisions on house prices were evaluated to obtain empirical evidence on the relationship between interest rate decisions and house prices