Akkaraman koyunlarında serum organik, inorganik ve total fosfor dağılımı
  1. Tez No: 80128
  2. Yazar: RÜYA OGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
50 ÖZET Akkaraman Koyunlarında Serum Organik, İnorganik ve Total Fosfor Dağılımı Bu tez çalışması kapsamında, BALA Devlet Üretme Çiftliğindeki, aynı çevre ve bakım-besleme şartlarına sahip sağlıklı ve aynı yaştaki Akkaraman ırkı koyunlarda, serum inorganik ve organik fosfor dağılımının ve oranının saptanması ve total fosfor düzeylerinin tesbiti amaçlanmıştır. Serum inorganik fosfor tayini için Modifiye Younburg yöntemi kullanılmış, total fosfor tayini içinse serumlar yakma işlemine tabi tutulmuştur. Yakılan numuneler yine Modifiye younburg yöntemi ile ölçülmüştür. Sonuç olarak, total ve inorganik fosforun yanısıra, organik fosfor değeri de totalden inorganiği çıkarmak suretiyle aritmetiksel olarak bulunmuştur. Kan serumunda ortalama inorganik, organik ve total fosfor değerleri 6.2 ±0.28, 10.42±0.20 ve 16.30+0.39 mg/dl olarak bulunmuştur. Ortalama Pi/Pt, Po/Pt ve Pi/Po oranlan ise 0.37+0.01, 0.71+0.01 ve 0.60+0.04 olarak hesaplanmıştır. Mevcut literatür bilgileri ışığında, bulunan inorganik, organik ve total fosfor değerlerinin literatürde bildirilen normal şuurlar içinde yer aldığı gözlenmiştir.. Elde edilen serum Pi/Pt, Po/Pt ve Pi/Po oranlarının ise literatür değerleri ile yakın olduğu anlaşılmıştır. Serum Pi değerlerinde görülen varyasyonun ise hayvanların genç oluşuyla ilişkili olduğu kanısına varılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Akkaraman koyun, fosfor, fosfor dağılımı, hipofosfatemi, hiperfosfatemi, inorganik fosfor, organik fosfor.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY Distrubition of Organic, Inorganic and Total Phosphorus in Serum of Akkaraman Sheep In this study, healthy Akkaraman sheep of which has the same feeding and living cicumstances and 11-12 months old. Serum inorganic, organic and the total phosphorus levels were measured, their ratios were calculated and compared with each other. Modified Younburg method was used to measure inorganic phosphorus levels. To determine total phosphorus levels the serum samples were ashed. Then the ashed samples were dissolved in acid and the same method were used to measure phosphorus levels. Finally organic phosphorus was calculated by subtracting inorganic phosphorus from total phosphorus. The average concentrations of Pi, Po, Pt were as follows; Pi 6.20 ±0.28; Po 10.42 ± 0.20 and Pt 16.30 ± 0.39 mg/dl. The average ratios were calculated as follows Pi/Pt, 0.37 ± 0.01; Po/Pt, 0.71 + 0.01; Pi/Po, 0.60 ± 0.04. When results were compared with the present studies, serum inorganic, organic and the total phosphorus levels were in the normal range. Serum Pi/Pt, Po/Pt and Pi/Po ratios were the same when compare with the present studies. In addition, the variation of serum Pi levels were probaply related with the ages of the sheep. KEYWORDS: Akkaraman sheep, distribution of phosphorus, hypophosphatemia, hyperphosphatemia, inorganic phosphorus, organic phosphorus.