Evaluation of fecal ngal levels in childhood inflammatory bowel diseases
Çocukluk çağı inflamatuvar barsak hastalıklarında fekal ngal düzeylerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 801304
  2. Yazar: AYŞENUR KARDAŞ YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAFİYE URGANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: İnflamatuar barsak hastalığı, crohn hastalığı ve ülseratif koliti içeren, immün aracılı, küratif tedavisi olmayan, remisyon ve ataklarla seyreden, kronik ve ilerleyici bir hastalıktır. Patogenezinde çevresel ve genetik nedenler, intestinal mikroorganizmalar gibi çeşitli faktörler sorumlu tutulmaktadır. Hastalığın tanısında ve izleminde kullanılacak noninvaziv yöntemlere yönelik araştırmalar gün geçtikçe artmaktadır. Hastalığın takibinde sıklıkla kullanılan kalprotektin inflamasyon sırasında nötrofilik granülositlerden eksprese edilirken; nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin (NGAL) granülositlerdeki ekspresyona ek olarak, barsak epitel hücre tabakasında güçlü bir şekilde eksprese edilir. Bu sebeple inflamasyonu göstermede önemli bir rolü olabileceğini düşünerek, İBH tanılı çocuklarda fekal NGAL (FNGAL) düzeylerini, fekal kalprotektin düzeyleri ile karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, prospektif ve tek merkezli olarak tasarlandı. İBH (n=44) ve sağlıklı kontrol grubu (n=22) olmak üzere 66 çocuk çalışmaya dahil edildi. İBH grubu aktivasyon (n=23) ve remisyon(n=21) olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların klinik tanıları, cinsiyet, yaş, aktivite skorları ve serum belirteçleri kaydedildi. FNGAL düzeyi ELISA yöntemiyle çalışıldı. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 programı kullanıldı. Bulgular: Hasta grubunun yaş ortalaması 13,2±3,4 yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması 11,3±3,1 yıldı. Hasta ve kontrol gruplarının yaş ortalamasında ve cinsiyet oranlarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,11), (p=0,1126). FNGAL düzeyi İBH grubunda, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı (p=0,007).
Özet (Çeviri)
Aim: Inflammatory bowel disease (IBD) is a chronic and progressive disease that includes Crohn's disease and ulcerative colitis. Various factors such as environmental and genetic causes and intestinal microorganisms are responsible for its pathogenesis. Research on noninvasive methods to be used in the diagnosis and follow-up of the disease is increasing day by day. Calprotectin, which is expressed from neutrophilic granulocytes during inflammation, is frequently used in the follow- up of IBD. Neutrophil Gelatinase Associated Lipocalin (NGAL) is strongly expressed in the intestinal epithelial cell layer in addition to expression in granulocytes. For this reason, we aimed to compare fecal NGAL (FNGAL) levels in children with IBD, considering that it may have an important role in demonstrating inflammation. Materials and Methods: Our study was designed as prospective and single- center. 66 children, IBD (n=44) group and the healthy control group (n=22), were included in the study. The IBD group was divided into two groups as activation (n=23) and remission (n=21). The clinical diagnoses, gender, age, activity scores and serum markers of the patients were recorded. FNGAL level was studied by ELISA method. SPSS 15.0 program was used for statistical analysis. Results: FNGAL level was found to be statistically significantly higher in the IBD group compared to the control group (p=0.007).